İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 ŞUBAT 2014

AB’de vize muafiyetine ilişkin gelişmeler

AP Sivil Özgürlükler Komitesi, 12 Şubat 2014 tarihinde, 16 Pasifik ve Karayip ülkesi ile Birleşik Arap Emirlikleri, Peru ve Kolombiya’yı da içeren ülke vatandaşlarına vize serbestliği rejimi öngören ve AB Konseyi ile siyasi uzlaşıya varılan teklifi oyladı.

Hatırlanacağı üzere, Kasım 2013 tarihinde Komite, AP’nin Bulgar üyesi Mariya Gabriel’e konuya ilişkin verilen yetkiyi desteklemiş, AP üyesi Gabriel de söz konusu ülkelerin vatandaşlarının vizesiz bir şekilde AB üye ülkelerinde dolaşımına olanak sağlayan bir rapor hazırlamıştı.

Sadece biyometrik pasaporta sahip söz konusu ülke vatandaşları için geçerli olacak vize muafiyeti kapsamında Parlamento’nun Sivil Özgürlükler Komitesi raporu, 49’a karşı 1 oy ile kabul ederken, Avrupa Komisyonu’ndan özellikle Peru ve Kolombiya konusunda hassas davranmasını talep etti. Nisan 2014 tarihinde AP Genel Kurulu’nda oylanması beklenen teklif eğer kabul edilirse, bu ülkeler AB’nin, vatandaşlarına vize mecburiyeti getirdiği Siyah Listeden (Black List), Beyaz Listeye (White List) alınacaklar.

Komite ayrıca, aynı gün AP’nin Slovenyalı üyesi Tanja Falson tarafından hazırlanan ve Moldova vatandaşlarının vizesiz bir şekilde AB içerisinde serbest dolaşımını öngören raporu da oyladı. 46’ya karşı, 2 hayır oyu ile kabul edilen rapor, Moldova vatandaşlarına da Schengen üyesi AB üye ülkelerine girişte vize muafiyeti öngörmekte.

AP Sivil Özgürlükler Komitesi Moldova’nın, Doğu Ortaklığı çerçevesinde müzakerelerin yürütüldüğü ülkeler arasında vizesiz seyahate ilişkin tüm kriterleri karşılayan ilk ülke olduğunun altını çizerken, kabul edilen raporun 25 Şubat 2014 tarihinde AP Genel Kurulu’nda görüşülmesi ve en geç Mart ayında Konsey tarafından kabul edilmesi bekleniyor.