İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 ŞUBAT 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin gündemini, Türkiye-AB Bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen siyasi diyalog toplantısı, İspanya Cumhurbaşkanı’nın Türkiye ziyareti, internet yasasına ilişkin AB yetkililerinin görüşleri, yeni Erasmus+ Programına ilişkin konferans ve 2 yıl aradan sonra yeniden başlayan Kıbrıs müzakereleri oluşturdu. AB gündeminde ise AB Genel İşler Konseyi ve AB Dış İlişkiler Konseyi toplantıları yer aldı.

Devamını Oku

İKV YÖNETİM KURULU AB BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

AB Bakanı ve BaşmüzakereciMevlüt Çavuşoğlu İKV Yönetim Kurulu heyetini kabul etti. İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan başkanlığındaki heyette Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ve Zeynep Bodur Okyay, Muhasip üye Mehmet Nuri Görenoğlu, yürütme kurulu üyesi Yavuz Canevi, üyeler Tuğrul Kudatgobilik, İlhan Soylu, İlyas Gençoğlu, denetçi üye Kenan Atalay, TOBB AB Dairesi Başkanı Mustafa Bayburtlu ve Genel Sekreter Çiğdem Nas yer aldı.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB BAKANLAR DÜZEYİNDE SİYASİ DİYALOG TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye-AB Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle’nin katılımlarıyla 10 Şubat 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

İSPANYA BAŞBAKANI TÜRKİYE’YE RESMİ BİR ZİYARETTE BULUNDU

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 11 Şubat 2014 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Türkiye-İspanya 5’inci Hükümetler Zirvesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy başkanlığında Ankara’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

TARTIŞMALI İNTERNET DÜZENLEMESİ TBMM’DE KABUL EDİLDİ

Son günlerde kamuoyunda sıklıkla tartışılan, 2007 tarihli ve 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesine Hakkında Kanun’da yapılan değişiklik teklifi, 5 Şubat 2014 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunuldu.

Devamını Oku

ERASMUS+ PROGRAMI VE İŞ DÜNYASI İÇİN FIRSATLAR TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından düzenlenen Erasmus+ Programı ve İş Dünyası için Fırsatlar Toplantısı, 12 Şubat 2014 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Bülent Özcan, TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nun açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği toplantıya, İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan da katıldı.

Devamını Oku

KIBRIS MÜZAKERELERİ 2 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLIYOR

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri NikosAnastasiadis, 11 Şubat 2014 tarihinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın ev sahipliğinde Kıbrıs müzakere süreci kapsamında ara bölgede bir araya geldi. Heyetlerarası görüşmenin ardından Buttenheim, tarafların mutabakat sağladığı Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına esas teşkil eden “ortak açıklama metni”ni kamuoyuna açıkladı.

Devamını Oku

AB GENEL İŞLER KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Genel İşler Konseyi 11 Şubat 2014 tarihinde AB Dönem Başkanlığı’nı yürüten Yunanistan’ın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos başkanlığında toplandı. Genel İşler Konseyi toplantısının öne çıkan gündem maddeleri, Mart ayında gerçekleştirilecek AB Konseyi toplantısının hazırlıkları, genetiği değiştirilmiş mısır ve İsviçre’deki referandum oldu.

Devamını Oku

AB DIŞ İLİŞKİLER KONSEY TOPLANTISI YAPILDI

AB Dış İlişkiler Konseyi 10 Şubat 2014 tarihinde Brüksel’de toplandı. Konsey’de Ukrayna’nın hazır olduğunda AB ile Ortaklık Anlaşmasını imzalayabileceği belirtilirken, Küba ile ilişkilerin geliştirilmesi ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ne asker gönderilmesi kararları alındı. Doğu Ortaklığı, Suriye Krizi ve AB’nin güney komşularından Mısır, Libya, Tunus ve Yemen’de yaşanan gelişmeler, toplantının diğer gündem maddelerini oluşturdu.

Devamını Oku

İKV DERGİSİ OCAK SAYISI – 188 YAYIMLANDI

İKV Dergisi’nin 188 sıra numaralı Ocak 2014 sayısı yayımlandı.

Devamını Oku