İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 NİSAN 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin gündeminde 22 Nisan 2012 tarihinde gerçekleşen Fransa Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nin ilk tur oylaması, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Hollanda ziyareti ve Hollanda Hükümeti’nin istifası vardı. Fransa’da yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ilk turunda Sosyalist Parti adayı François Hollande ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ilk iki sırayı alıp ikinci tura gelmesi olağan karşılanırken, aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen’in yüzde 18’lik oy oranıyla üçüncü sırada yer alması şaşırtıcı ve kaygı verici olarak nitelendirildi. Fransa Seçimleri’nden bir gün sonra Lüksemburg’da bir araya gelen AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Fransa’da aşırı sağın yükselişinden duydukları kaygıyı dile getirirken, Cumhurbaşkanı Sarkozy’yi de aşırı sağcı söylemlere verdiği destek nedeniyle eleştirdiler.

Devamını Oku

FRANSA CUMHURBAŞKANLIĞI İLK TUR SEÇİMLERİNDE İLK İKİ SIRAYI ALAN HOLLANDE VE SARKOZY İKİNCİ TUR SEÇİMLERE KATILMAYA HAK KAZANDI

22 Nisan 2012 tarihinde gerçekleştirilen Fransa Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerinde yüzde 28’6’lık oy oranıyla birinci sırada yer alan Sosyalist Parti lideri François Hollande ile geçerli oyların yüzde 27,1’ini alan Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy 6 Mayıs 2012 tarihinde yapılacak ikinci tur seçimlere katılmaya hak kazandı.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL İLİŞKİLERİN 400’ÜNCÜ YILI VESİLESİYLE HOLLANDA’YI ZİYARET ETTİ

Hollanda Kraliçesi Beatrix’in davetlisi olarak Hollanda’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, siyasi ve kültürel temaslarının yanı sıra Türk toplumu temsilcileri ve Türk ve Hollanda firmalarının CEO’larıyla bir araya geldi.

Devamını Oku

HOLLANDA’DA BAŞBAKAN MARK RUTTE LİDERLİĞİNDEKİ AZINLIK HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ

Hollanda`da Başbakan Mark Rutte liderliğindeki Liberal Parti (VVD) ve Hıristiyan Demokrat Parti’den (CDA) oluşan azınlık koalisyonu, hükümeti dışarıdan destekleyen aşırı sağcı Geert Wilders`in lideri olduğu Özgürlük Partisi (PVV) ile bütçe konusunda yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle istifa etti.

Devamını Oku

FİNLANDİYA BAŞBAKANI KATAİNEN VE AVRUPA İŞLERİ VE DIŞ TİCARET BAKANI STUBB TÜRKİYE’DE TEMASLARDA BULUNDU

Finlandiya ve Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla, Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ve Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Alexander Stubb 17 ve 20 Nisan 2012 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’u ziyaret ettiler.

Devamını Oku

AB BAKANI BAĞIŞ: 2014, AB VE TÜRKİYE İÇİN KARAR YILI

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Romanya’nın Evenimentul Zilei gezetesine verdiği röportajda AB’ye Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin neticelendirilmesi için tarih verdi.

Devamını Oku

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ’NİN İŞLEYİŞİNE YÖNELİK REFORMLAR ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARILDI

19-20 Nisan 2012 tarihlerinde İngiltere’nin Brighton şehrinde bir araya gelen Avrupa Konseyi`nin 47 üye ülkesinin temsilcileri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin (AİHM) dosya yükünün hafifletilmesi için bir dizi reform yapılması üzerinde anlaşmaya vardı.

Devamını Oku

İSVİÇRE, AVRUPA BİRLİĞİ’NE ÜYE 8 ÜLKEDEN GELEN GÖÇÜ SINIRLADI

İsviçre hükümeti Avrupa Birliği’ne 2004 yılında üye olmuş olan Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden İsviçre`ye çalışma ve ikamet amaçlı gelen göçmenlerin sayısını kısıtlama kararı aldı. 1 Mayıs 2012 tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen karar, Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Letonya, Litvanya ve Estonya’ya yönelik özel bir uygulama olarak göze çarptı.

Devamını Oku

AP ÜYELERİ YOLCU BİLGİLERİNİN AB İLE ABD ARASINDA PAYLAŞILMASINA YEŞİL IŞIK YAKTI

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri 19 Nisan 2012 tarihinde Genel Kurul’da yapılan oylamada Avrupa’dan ABD’ye uçan yolcuların kişisel bilgilerinin (Passenger Name Record - PNR) Amerikalı yetkililerle paylaşılmasına olanak sağlayan anlaşmayı onayladılar.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI SURİYE’YE YAPTIRIMLARI AĞIRLAŞTIRMA VE MYANMAR’A UYGULANAN YAPTIRIMLARI HAFİFLETME KARARI ALDI

23 Nisan 2012 tarihinde Lüksemburg’da bir araya gelen AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Esad rejiminin ülkedeki Birleşmiş Milletler gözlemcilerine rağmen sivil halka yönelik sürdürdüğü şiddete karşı yaptırımları bir kez daha ağırlaştırma kararı alırken, Myanmar’da başlayan dönüşüm neticesinde ülkeye uygulanan yaptırımların çoğunun askıya alınmasına karar verdiler.

Devamını Oku

2012 OCAK – MART DÖNEMİNDE TÜRKİYE’NİN BÜTÇE AÇIĞI ARTTI

Maliye Bakanlığı Aylık Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu’na göre, Türkiye’nin bütçe açığı 2012 yılı Mart ayında 5,5 Milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Geçtiğimiz Mart ayında ise bütçe açığı 6,1 Milyar TL idi. Faiz dışı açık ise 2011 yılı Mart ayında 2,1 Milyar TL’den 2012 Mart ayında 2,2 Milyar TL’ye yükseldi.

Devamını Oku

EUROCITIES AVRUPALI KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI BEYOĞLU BELEDİYESİ’NİN EVSAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİ

Avrupalı Kentler Birliği Eurocities toplantısı 16-17 Nisan 2012 tarihlerinde Avrupa’dan ve Türkiye’den 40’tan fazla belediye temsilcisinin katılımıyla Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Devamını Oku

AVRUPA RÜZGAR ENERJİSİ BİRLİĞİ YEŞİL BÜYÜME RAPORU’NU YAYIMLADI

16 Nisan 2012 tarihinde ev sahipliğini Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (EWEA) üstlendiği ve Danimarka Başbakanı Helle Thorning Schmidt’in katılımıyla gerçekleşen konferansta yeşil büyüme ve rüzgar enerjisinin Avrupa Birliği’ne ekonomik katkısı ele alındı.

Devamını Oku

GAYRİRESMİ ENERJİ VE ÇEVRE BAKANLARI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

AB üyesi devletlerin çevre ve enerji bakanları, 18-19 Nisan 2012 tarihlerinde AB Konseyi Dönem Başkanı Danimarka’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Çevre ve Enerji Konseyi gayriresmi toplantısında bir araya geldi. Avrupa Komisyonu’nun Çevreden Sorumlu Üyesi Janez Potocnik ve İklim Eylemden Sorumlu Üyesi Connie Hedegaard’ın da katıldığı Çevre Konseyi toplantısında yeşil ekonomi ve 7’nci Çevre Eylem Programı (ÇEP), Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) ve Rio+20 konuları ele alındı.

Devamını Oku

AYRAN STANDARTLARINI BELİRLEMEYE YÖNELİK AB TOPLANTISI İSTANBUL’DA YAPILACAK

Avrupa Bölgesel Kodeks Ayran Çalışma Grubu toplantısı, 29-31 Mayıs 2012 tarihlerinde İstanbul`da yapılacak. Bu toplantıda ülkemizde uygulanmakta olan ayran standardının içlerinde Türk Cumhuriyetlerinin, AB ülkelerinin, Rusya`nın yer aldığı tüm bölgede geçerli olması için çalışmalar yürütülecek.

Devamını Oku

AVRUPA OMBUDSMANI ARI ÖLÜMLERİ İLE İLGİLİ AVRUPA KOMİSYONU’NA SORUŞTURMA AÇTI

Avrupa Ombudsmanı P. Nikiforos Diamandouros, böcek ilaçlarının kullanımı ile meydana gelen ve son zamanlarda artan arı ölümlerinin önlenmesinde Avrupa Komisyonu’nun uygun tedbirler alıp almadığının sorgulanması için soruşturma açtı.

Devamını Oku

EUROSTAT 65 ÜSTÜ YAŞ GRUBUNDA 2010 YILI SAĞLIK VERİLERİNİ AÇIKLADI

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik kuruluşu Eurostat 19 Nisan 2012 tarihinde, Avrupa Sağlıklı Yaşlanma ve Nesiller arası Dayanışma yılı kapsamında 65 yaş üstü kişiler için 2010 yılı sağlık verilerini açıkladı.

Devamını Oku