İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 ŞUBAT 2014

CUMHURBAŞKANI GÜL MACARİSTAN’A RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 17-18 Şubat 2014 tarihlerinde Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Gül’ün ziyareti, iki ülke arasında “stratejik ortaklık” seviyesine yükselen siyasi ilişkilerin, ekonomik ve ticari alanda da geliştirilmesine dair ortak çabaya işaret ediyor.

Hatırlanacağı üzere,Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın geçen yıl Aralık ayında Türkiye’ye yaptığı ziyarette, “Yüksek Düzeyde Stratejik İşbirliği Konseyi” kurularak ilişkiler “stratejik ortaklık” seviyesine taşınmıştı.

Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader’in daveti üzerine Macaristan’a giden Cumhurbaşkanı Gül’e ziyaretinde, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, MÜSİAD üyesi 100’den fazla iş insanı, milletvekilleri ve gazeteciler eşlik etti.

İki ülke Cumhurbaşkanının görüşmesinde ilişkilerin çok taraflı platformlarda ve ikili düzeyde çok daha ileri bir seviyeye taşınması ortak hedef olarak belirlendi. Bu yönüyle ziyaret, Türkiye’nin, Osmanlı İmparatorluğu’ndan bugüne iki ülke arasındaki güçlü dostluk bağlarının her alanda derinleşip gelişmesi anlamını taşıyor. İki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, Macaristan’ın Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destek açısından da büyük önem arz ediyor.

Cumhurbaşkanı Gül, onuruna verilen yemekte yaptığı konuşmada, iki ülke arasında tarihi derinliğe sahip ilişkilerin dostluk ve işbirliğine dönüşerek, ekonomik, siyasi ve kültürel alanda daha çok geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Macar Cumhurbaşkanı Ader ise, son yıllarda Türkiye’nin tahminlerin ötesinde bir ilerleme kaydederek, uluslararası düzeyde etkinliğini artırdığını söyledi ve Macaristan’ın ihtiyaç duyduğu yatırımlar konusunda Türk dostlarına güvendiklerini kaydetti.

Türkiye ve Macaristan arasında, özellikle enerji alanında yapılacak işbirliği ve ekonomik ilişkilerde ilerleme sağlanması kararı alınan ikili görüşmelerde, Cumhurbaşkanı Gül Macar iş insanlarına “Avrupa’nın 6’ncı büyük ekonomisi olan Türkiye’ye yatırım yapma” çağrısında bulundu. Gül, “Avrupa’nın enerji kaynaklarına ulaşmasında Türkiye’nin güvenli bir alternatif olduğu” vurgusunu yaptı.

Bunun yanı sıra Gül “2 milyar dolarlık ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması ve her iki ülke yatırımlarının karşılıklı olarak artırılması” konusunda tarafların mutabık kaldıklarını ifade etti. Macar Cumhurbaşkanı Ader de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2002-2013 yılları arasında dört katına çıktığını ve bu oranın artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen III. Türkiye-Macaristan İş Forumu’na, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile katıldı.

Son olarak Cumhurbaşkanı Gül, Macaristan seyahatini, Galiçya Şehitliği ve Gellert Tepesi’ni ziyaret ederek sonlandırdı.