İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 ŞUBAT 2014

Çek Hükümeti AB Şartı’na taraf olacak

Bu yılın Ocak ayı sonunda göreve gelen AB yanlısı Çek hükümeti, Çek Cumhuriyeti’nin AB’nin Lizbon Antlaşması’na ekli olan “Temel Haklar Şartı”na koyduğu çekinceyi (opt-out) kaldıracağını ve mali sözleşmeyi de imzalamayı düşündüğünü açıkladı.

Sosyal demokrat Başbakan Bohuslav Sobotka, Brüksel’de yapacağı temaslarda Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso ile bir araya gelerek bu konudaki yeni kararı açıklayacağını bildirdi.

Temel Haklar Şartı AB vatandaşları için siyasi, medeni, sosyal, kültürel ve ekonomik haklar içeriyor ancak eski Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus Çek Cumhuriyeti’nin Şartı kabul etmesinin, İkinci Dünya Savaşı sonrasında sınır dışı edilen Almanların aileleri tarafından dava açılması için yasal dayanak oluşturacağı nedeniyle karşı çıkmıştı.

İngiltere ile birlikte Mali Sözleşmeyi imzalamayan ikinci üye devlet olan Çek Cumhuriyeti’nin mali sözleşmeye imza atması da gündemde. Mali Sözleşme bütçe disiplinini sağlayarak ekonomik ve parasal birliği güçlendiriyor ve bütçe açığı ve kamu borçlanma oranı konusundaki EPB kriterlerinin ulusal anayasalara dahil edilmesini öngörüyor.

Başbakan Sobotka Çek Cumhuriyeti’nin AB’nin kenarında kalıp izole olmak istemediğini belirtti ve daha önce Mali Sözleşme’yi imzalamama konusunda İngiltere ile varılan ittifakı da saçma (absurd) bulduğunu belirtti.