İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 ŞUBAT 2014

AB-Afrika Sürdürülebilir Enerji Ortaklığı toplantısı yapıldı

Avrupa Komisyonu’nun Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs, 11- 13 Şubat 2014 tarihlerinde Etiyopya’da düzenlenen Afrika-AB Enerji Ortaklığı’na ilişkin üst düzey toplantıya katıldı. Piebalgs, Birliğin Afrika’da yenilenebilir enerjilerin kullanımını desteklemek, kıtada güvenli enerji kaynaklarına erişimi güvence altına almak ve vatandaşların sürdürülebilir enerjiye erişimini iyileştirmek amacıyla 5 milyon avro tutarında ek kaynak sağlayacağını açıkladı. Söz konusu kaynak Afrika’da yenilenebilir enerji için AB-Afrika işbirliği programına aktarılacak.

Bilindiği üzere, Sahraaltı Afrika dünyada en düşük elektriğe erişim oranına sahip ve bölgedeki 650 milyondan fazla kişi halen ısınma ve yemek pişirmek için geleneksel biyoyakıtlara başvuruyor. Buna rağmen, Afrika’nın henüz değerlendirilmemiş son derece zengin yenilenebilir enerji kaynakları bulunuyor. Hidroelektrik, güneş, rüzgar, jeotermal gibi kaynakların değerlendirilmesiyle milyonlarca kişiye elektrik sağlanabileceği öngörülüyor.

Etiyopya’daki toplantıda, 2-3 Nisan 2014 tarihlerinde düzenlenecek olan 4’üncü AB-Afrika Zirvesi’nin gündemi de ele alındı. Zirve’nin başlığı “İnsana yatırım, refah ve Barış” olacak.