İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 ŞUBAT 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta AB’yi de yakından ilgilendiren en çarpıcı gelişmeler Ukrayna’da yaşandı. Kasım ayından beri toplamda yaklaşık 82 kişinin yaşamını kaybetmesine yol açan gösteriler ve yaşanan sokak çatışmaları sonrasında muhalefet ile anlaşan Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Parlamento tarafından azledildi.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI GÜL MACARİSTAN’A RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 17-18 Şubat 2014 tarihlerinde Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Gül’ün ziyareti, iki ülke arasında “stratejik ortaklık” seviyesine yükselen siyasi ilişkilerin, ekonomik ve ticari alanda da geliştirilmesine dair ortak çabaya işaret ediyor.

Devamını Oku

6’NCI TÜRKİYE-HOLLANDA KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye ile Hollanda arasında ikili ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla ve Mart 2008 yılının Mart ayında imzalanan “Mutabakat Muhtırası” uyarınca, Dışişleri Bakanlarının eş başkanlıklarında dönüşümlü olarak iki ülkede her yıl “Wittenburg Konferansı” olarak da bilinen Türkiye-Hollanda Konferansları düzenlenmektedir.

Devamını Oku

UKRAYNA’DA SİYASİ DEPREM

82 kişinin ölümüne yol açan ve 3 aydır devam eden gösteri ve çatışmalar sonrasında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç görevinden azledildi. 22 Şubat 2014’te yapılan oturumda, Ukrayna Parlamentosu 2/3’ün üzerinde bir çoğunluk ile Cumhurbaşkanı Yanukoviç’i görevden azletti.

Devamını Oku

TARIM VE BALIKÇILIK KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yunanistan’ın AB Dönem Başkanlığı’nda ilk Tarım ve Balıkçılık Konseyi toplantısı, 17 Şubat 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB SANAYİ REKABETÇİLİĞİ KONSEYİ TOPLANDI

20-21 Mart 2014 tarihlerinde yapılacak AB Bakanlar Konseyi toplantısı öncesinde 20 Şubat’ta toplanan AB’nin sanayiden sorumlu bakanları, Avrupa Komisyonu’nun Ocak ayında sanayi rekabetçiliği için önerdiği sanayi rönesansındaki amaç ve öncelikler konusunda büyük ölçüde uzlaşıya vardılar.

Devamını Oku

KOMİSYON RAPORU SANAYİ RÖNESANSININ GEREKLİ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR

Avrupa Komisyonu’nun 17 Şubat 2014 tarihinde yayımladığı ve Birliğin sanayi yapısını inceleyen rapor, pek çok sektörün kriz öncesi dönemdeki üretimi yakalayamadığını, sektörler ve üye ülkeler arasındaki farklılıkların sürdüğünü gösteriyor.

Devamını Oku

AKDENİZ İÇİN BİRLİK SANAYİ İŞBİRLİĞİ 9’UNCU BAKANLAR TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Akdeniz için Birlik (Union for the Mediterranean- UfM) Sanayi İşbirliği 9’uncu Bakanlar Toplantısı 19 Şubat 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. 37 ülkeden gelen üst düzey yetkililerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Akdeniz ülkelerindeki iş ortamı konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU GENİŞLEME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ STAJYERLERİNİN İKV’Yİ ZİYARETİ

Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü’nde görev yapan stajyerlerden oluşan bir heyet, 21 Şubat 2014 tarihinde İKV’yi ziyaret etti.

Devamını Oku