İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 NİSAN 2012

G-8 DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI WASHİNGTON’DA GERÇEKLEŞTİ

 

G8 Ülkeleri Dışişleri Bakanları, 11 Nisan 2012 tarihinde ABD'nin başkenti Washington'da toplandı. Toplantıda Suriye'deki son gelişmeler ve İran'ın nükleer programı hakkında İstanbul'da yapılacak görüşmeler ele alındı. Kuzey Kore'nin uzaya uydu göndermeyi planlaması da toplantının önde gelen konuları arasında yer aldı. 

Toplantının açılışında ev sahibi sıfatıyla konuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye'de artan şiddet olayları sebebiyle alarma geçtiklerini ifade etti. Clinton, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın, ateşkesi sağlamaya çalışırken karşılaştığı problemlerin kendilerini endişeye sevk ettiğini de dile getirdi. Clinton ayrıca Suriye'deki krize nasıl barışçıl bir çözüm getirilebileceği ve siyasi geçişin sağlanabileceği konusunda görüş birliğine varma yönündeki umudunun da altını çizdi.

14 Nisan 2012 Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleşmiş olan İran'la P5+1 ülkeleri arasında yapılacak nükleer müzakerelere de değinen Clinton,  diplomasi için vakit olduğuna inandıklarını, ancak çözüme ulaşabilmek için İran'ın somut neticeler alabilecek bir yaklaşımla masaya oturması gerektiğini vurguladı.

G-8 Toplantısına video konferans yöntemiyle katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Suriye'de yaşananlarla ilgili Türkiye'nin endişelerini G-8 üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla paylaştı. Davutoğlu, Suriye ile sınır komşusu olan Türkiye’nin gelişmeler karşısında gerek siyasi, gerek askeri, gerek insani açıdan kaygılı olduğunu ve uluslararası toplumun tam desteğini istediğini vurguladı.

 

G-8 adıyla anılan ülkeler grubu dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, Kanada ve Rusya'dan oluşuyor.