İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 NİSAN 2012

15’İNCİ AVRASYA EKONOMİ KONGRESİ’NE KATILAN AB BAKANI BAĞIŞ AB İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

50 ülkeden 200’den fazla temsilcinin katılımıyla 10-11 Nisan’da İstanbul’da ve 12 Nisan’da İzmir’de gerçekleştirilen 15’inci Avrasya Ekonomi Kongresi’nde konuşma yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Türkiye’nin AB üyelik süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.

AB üyeliğinin 1959 yılından itibaren Türkiye için bir stratejik hedef ve devlet politikası olduğunu vurgulayan AB Bakanı Bağış, Türkiye’nin AB üyeliğinin Avrasya birliği ile hedeflenen amaçları da yerine getirecek simgesel ve tarihi bir adım olacağına da dikkat çekti. AB Bakanı Bağış, Türkiye’nin AB üyeliğinin Avrupa ve Asya’nın zenginliklerini bir araya getirerek ortak işbirliği alanları oluşturmakta oynayabileceği önemli rolden bahsetti.

Avrupa Birliği’nin kıtasal bir barış projesi olduğunu belirten Bağış, Türkiye’nin bulunduğu bölgedeki ülkelerin demokratikleşmesine, şeffaflaşmasına ve dinamikleşmesine ilham kaynağı olduğunu ve AB’nin küresel bir barış projesi haline dönüşmesine çok önemli katkılarda bulunabileceğine dikkat çekti.

Türkiye için AB üyeliği dışında bir alternatifin olmadığını da vurgulayan AB Bakanı Bağış, AB Üye Devletlerinde bazı siyasetçilerin yaklaşan seçimlerini istismar etmek için Türkiye ile ilgili haksız birtakım söylemlerde bulunduklarını ancak Türkiye’nin AB üyeliği konusunda kararlı olduğunu vurguladı.