İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 NİSAN 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Türkiye ve dünyanın en önemli gündem maddelerinin başında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ve Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleri ile İran arasında İstanbul’da yapılan nükleer müzakereler vardı. İran yönetimi, ABD ile iki görüşme teklifini kesin bir dille reddederken uranyum zenginleştirme faaliyetlerinde belirli kısıtlamalara gitmeyi prensip olarak kabul etti. Müzakerelerde nihai çözüme veya karşılıklı tavizlere yönelik net bir sonuç elde edilemese de görüşmelere devam edilme kararı alınması soruna siyasi bir çözüm getirme ümitlerini canlı tutmaya devam etti.

Devamını Oku

İKV TARAFINDAN HAZIRLANAN “SORULARLA AB POLİTİKALARI VE TÜRKİYE: ÇEVRE POLİTİKASI” KİTAPÇIĞI YAYIMLANDI

2004 yılında İKV tarafından yayımlanan ve temel AB politika alanlarında okuyuculara bilgi vermeyi hedefleyen “15 Soruda 15 AB Politikası” kitapçık serisi uzmanlarımız tarafından güncellenmeye devam ediyor. Serini 10’uncu kitapçığı Nisan ayı içerisinde yayımlandı.

Devamını Oku

AB-TÜRKİYE ORTAKLIK KOMİTESİ BRÜKSEL’DE TOPLANDI

Avrupa Birliği - Türkiye Ortaklık Komitesi’nin 120’inci Olağan Toplantısı 12 Nisan 2012`de Brüksel`de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

OKULLARDA DEMOKRATİK YURTTAŞLIK VE İNSAN HAKLARI EĞİTİMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİNE YÖNELİK AB FİNANSMANLI PROJENİN AÇILIŞI YAPILDI

Okullarda demokratik yurttaşlık ve insan hakları eğitiminin güçlendirilmesine yönelik AB finansmanlı projenin açılışı 12 Nisan tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Avrupa Konseyi Eğitim Müdürü Sjur Bergan ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

İRAN İLE P5+1 ÜLKELERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN İSTANBUL GÖRÜŞMELERİNDE MÜZAKERELERE DEVAM KARARI ALINDI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin ve Almanya’dan oluşan P5+1 ülkeleri ile İran, Tahran’ın nükleer politikasını tartışmak üzere 14 Nisan 2012 tarihinde İstanbul’da bir araya geldi.

Devamını Oku

G-8 DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI WASHİNGTON’DA GERÇEKLEŞTİ

G8 Ülkeleri Dışişleri Bakanları, 11 Nisan 2012 tarihinde ABD`nin başkenti Washington`da toplandı. Toplantıda Suriye`deki son gelişmeler ve İran`ın nükleer programı hakkında İstanbul`da yapılacak görüşmeler ele alındı. Kuzey Kore`nin uzaya uydu göndermeyi planlaması da toplantının önde gelen konuları arasında yer aldı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA “CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NİN 2023 STRATEJİSİ” KONFERANSI YAPILDI

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye’nin Dostları Grubu ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ortaklaşa düzenlediği “CHP’nin 2023 vizyonu” başlıklı konferans CHP İstanbul milletvekili, TBMM AB uyum Komisyonu Başkanvekili ve AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkan Yardımcısı Umut Oran, KPK Eşbaşkanı Hélène Flautre (Fransız, Yeşiller Grubu Üyesi), AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda (Avusturyalı, Sosyalist Grup Üyesi) ve AP üyesi Birgit Schnieber-Jastram’ın (Alman, Hıristiyan Demokrat Grup Üyesi) konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleşti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KIBRIS’TA MUHTEMEL DOĞALGAZ GELİRLERİNİN PAYLAŞILMASINI DESTEKLİYOR

Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Avrupa Parlamentosu`ndan yazılı bir soru önergesine verdiği cevapta, Rum lideri Dimitris Hristofyas`ın doğal kaynaklardan elde edilecek gelirlerin Ada`daki iki toplum arasında paylaştırılması yönünde açıklamalar yaptığını hatırlatarak bu görüşe destek verdi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ KATILIM ÖNCESİ MALİ YARDIMIN NASIL İYİLEŞTİRİLEBİLECEĞİNİ TARTIŞTI

11 Nisan 2012’de Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komitesi (AFET) tarafından düzenlenen “Genişlemenin gelecekteki finansmanı” başlıklı oturumda, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Sayıştayı üyeleri ile aday ülke temsilcileri, yeni katılım öncesi mali yardım aracını (IPA 2) görüşmek üzere bir araya geldiler.

Devamını Oku

AB VE ABD DOĞRUDAN YABANCI YATIRIMLARA İLİŞKİN YENİ İLKELER KONUSUNDA ANLAŞMAYA VARDI

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, 10 Nisan 2012 tarihinde doğrudan yabancı yatırımlarda uygulanacak bazı ortak ilkelerin üzerinde bir anlaşmaya vardı.

Devamını Oku

BİR GÖÇMEN İHBAR SİTESİ DE BELÇİKA’DA HAYATA GEÇİRİLDİ

Belçika’da aşırı sağcı Flaman parti Vlaams Belang, “yasadışı göçmenlerin” işlediği öne sürülen suçların ihbar edilebileceği bir internet sitesi kurdu. Bu ihbarların ise polise iletilmesi amaçlanıyor.

Devamını Oku

15’İNCİ AVRASYA EKONOMİ KONGRESİ’NE KATILAN AB BAKANI BAĞIŞ AB İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

50 ülkeden 200’den fazla temsilcinin katılımıyla 10-11 Nisan’da İstanbul’da ve 12 Nisan’da İzmir’de gerçekleştirilen 15’inci Avrasya Ekonomi Kongresi’nde konuşma yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Türkiye’nin AB üyelik süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

AB HERKES İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Herkes İçin Sürdürülebilir Enerji Zirvesi 16 Nisan 2012 tarihinde Brüksel’de Avrupa Komisyonu ve AB Konseyi Danimarka Dönem Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB-TÜRKİYE İKLİM KONUSUNDA İŞBİRLİĞİ: FIRSATLAR, FAYDALAR ve ZORLUKLAR SEMİNER’İ AVRUPA KOMİSYONU’NUN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN SORUMLU ÜYESİ CONNIE HEEDEGARD’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Bölgesel Çevre Ağı’nın (RENA) üstlendiği ‘Türkiye-AB İklim İşbirliği: Fırsatlar, Faydalar ve Zorluklar’ Semineri 13 Nisan 2012 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun iklim değişikliğinden sorumlu üyesi Connie Heedegard’ın katılımıyla The Marmara Otel’de düzenlendi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU VE AB BAKANLAR KONSEYİ ÇİFT CİDARLI TANKERLER ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARDI

Avrupa Parlamentosu ve AB Bakanlar Konseyi, 4 Nisan 2012 tarihinde çift cidarlı petrol tankerleri ve tek cidarlı tankerlerin ortadan kaldırılması hakkında 2002 yılında hazırlanan tüzük üzerinde teknik değişiklikler yapmak üzerinde anlaşmaya vardı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ ŞEKER PİYASASI ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK BİR DİZİ TEDBİR ALDI

Avrupa şeker piyasasında süregelen fiyat yüksekliği ve akıcılık probleminin çözümü için Komisyon’ca önerilen bir dizi tedbir Avrupa Birliği tarafından 12 Nisan 2012 Perşembe günü kabul edildi.

Devamını Oku

REKABET KURULU ÇİMENTO ŞİRKETLERİNE REKABET İHLALİ NEDENİYLE PARA CEZASI VERDİ

Rekabet Kurulu 12 Nisan 2012 tarihinde açıkladığı kararla, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Adana ve Doğu Karadeniz bölümlerinde çimento sektöründe faaliyet gösteren bazı teşebbüslerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. Maddesine aykırı olarak rekabeti kısıtlayıcı anlaşma veya uyumlu eylem içinde bulundukları gerekçesiyle para cezası verdi.

Devamını Oku

ONLINE YAYINCILAR AVRUPA KOMİSYONU’NA REKABETE UYGUN DAVRANMA GARANTİLERİ VERDİLER

11 Nisan tarihinde Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, aralarında Apple’ın da olduğu beş e-kitap yayıncısının Avrupa e-kitap pazarında rekabeti sınırlamaya dönük potansiyel fiyat tespiti nedeniyle kendilerine karşı başlatılan transatlantik boyuttaki rekabet soruşturması için verdikleri garantilerin memnuniyetle karşılandığı bildirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TOPRAK YÜZEYİNİN KAPLANMASINA İLİŞKİN KILAVUZU YAYIMLADI.

Avrupa Komisyonu, toprak bozulmasına neden olduğu gerekçesiyle toprak yüzeyinin su geçirmez bir madde ile kaplanması uygulamasının engellenmesine yönelik kılavuzu 12 Nisan 2012 tarihinde resmi internet sitesinde yayımladı.

Devamını Oku