İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 NİSAN 2012

HOLLANDA’DA BAŞBAKAN MARK RUTTE LİDERLİĞİNDEKİ AZINLIK HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ

Hollanda'da Başbakan Mark Rutte liderliğindeki Liberal Parti (VVD) ve Hıristiyan Demokrat Parti’den  (CDA) oluşan azınlık koalisyonu, hükümeti dışarıdan destekleyen aşırı sağcı Geert Wilders'in lideri olduğu Özgürlük Partisi (PVV) ile bütçe konusunda yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle istifa etti. İstifasını Hollanda Kraliçesi Beatrix’e sunan Başbakan Mark Rutte, siyasi partiler ve liderler arasındaki görüş ayrılıklarının Hollanda’nın geleceğini ipotek altına almasına izin vermemek adına görevi bırakma kararı aldığını belirtti.

2012 yılı Mart ayından bu yana azınlık hükümeti ile aşırı sağcı PVV arasında bütçe kesintileri hakkındaki görüşmelerde bir sonuca varılamamış, PVV lideri Geert Wilders ise söz konusu görüş ayrılığı giderilemezse Hollanda Hükümeti’ne verdiği desteği sürdürmeyeceğini beyan etmişti. Wilders, Hollanda Hükümeti’nin getirdiği bütçe tasarısındaki 16 Milyar Avro’luk kesintiye ekonomik büyümeye ve Hollanda halkının satın alma gücüne olumsuz etki yapacağı gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

Bilindiği üzere koalisyon ortağı olmamasına rağmen azınlık koalisyonuna dışarıdan destek veren Geert Wilders liderliğindeki PVV ile Hollanda Hükümeti arasında Türkiye’nin AB üyeliği konusu da dahil olmak üzere çeşitli konularda görüş ayrılıkları yaşanmış, Başbakan Rutte hükümetin devamını sağlamak için Wilders’e verdiği tavizler nedeniyle sıklıkla eleştirilmişti.

Mark Rutte ve kabinesinin istifasıyla birlikte 14 Ekim 2010 tarihinde göreve başlayan ve 1918 yılından bu yana Liberal Parti mensubu bir başbakan liderliğinde kurulan ilk Hollanda Hükümeti’nin 558 günlük iktidarı da sona ermiş oldu.