İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 NİSAN 2012

FİNLANDİYA BAŞBAKANI KATAİNEN VE AVRUPA İŞLERİ VE DIŞ TİCARET BAKANI STUBB TÜRKİYE’DE TEMASLARDA BULUNDU

Finlandiya ve Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla, Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ve Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Alexander Stubb 17 ve 20 Nisan 2012 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’u ziyaret ettiler.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Finlandiya Başbakanı Katainen, Finlandiya ve Türkiye arasındaki ikili ilişkiler,  Türkiye’nin AB müzakere süreci ve gündemdeki uluslararası konuları ele aldılar. Türkiye’nin özellikle Suriye ve İran kapsamındaki dış politikasının önemine dikkat çeken Finlandiya Başbakanı Katainen, Türkiye’nin AB üyeliğini kuvvetle desteklediğini belirtti.

Başbakan Erdoğan, Finlandiyalı mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği üyeliği konusunda geçerli bir iradenin olup olmadığı yönündeki soruya cevaben, Avrupa Birliği üyeliğinin stratejik ve siyasi bir karar olduğunu belirterek, bu kararın arkasında olduklarını vurguladı. AB üyesi ülkelerin Türkiye’ye karşı ahde vefa ilkesini uygulamadıklarını kaydeden Başbakan Erdoğan, buna rağmen Türkiye’nin AB üyeliği yolunda çalışmalarını devam ettirdiğini belirtti. Danimarka’dan sonra AB Konseyi dönem başkanlığını devralacak olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile aynı masaya oturmalarının söz konusu olmadığını belirten Başbakan Erdoğan, diğer AB kurumlarıyla çalışmaların süreceğini kaydetti.

Finlandiya Başbakanı Katainen Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile de görüştü. Başbakanı Katainen ve Bakan Stubb’un Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile yaptıkları görüşmede ise, iki ülke arasında ticari işbirliğinin nasıl daha fazla geliştirilebileceği üzerinde duruldu. Türkiye’ye ziyareti kapsamında, Finlandiya Başbakanı Katainen Sabancı Üniversitesi’nin Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde düzenlenen ''Finlandiya'nın Bakış Açısı ile Avrupa Ekonomisi ve Avrupa Birliği Türkiye İlişkisi'' başlıklı bir konferans da verdi.

Finlandiya Başbakanı Katainen ve Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Stubb’un Türkiye ziyaretleri vesilesiyle, Finpro, DEİK ve Finlandiya Büyükelçiliği tarafından, 19 Nisan 2012 tarihinde “Türkiye-Finlandiya İş Semineri” düzenledi. Seminerin açılış konuşmasında, Orman ve Su İşleri Bakanı, Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye ve Finlandiya arasındaki ticaret hacminin yeterli seviyede olmadığına ancak iki taraf arasındaki işbirliğinin daha da artabilecek potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, Türkiye ve Finlandiya arasında ekonomik ve ticari işbirliğini artırmak amacıyla,  Finlandiya’da temiz enerji, çevre, orman sanayi, altyapı, lojistik, bilişim teknolojileri, sağlık, sektörleri başta olmak üzere birçok farklı sektörde faaliyet gösteren şirketlerin üst düzey temsilcileri Türk şirket temsilcileri ile ikili görüşmeler yapmak üzere seminere katıldılar.