İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 NİSAN 2012

AB BAKANI BAĞIŞ: 2014, AB VE TÜRKİYE İÇİN KARAR YILI

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Romanya’nın Evenimentul Zilei gezetesine verdiği röportajda AB’ye Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin neticelendirilmesi için tarih verdi. 2014 yılının AB için olduğu kadar Türkiye için de bir karar yılı olacağını vurgulayan AB Bakanı, Bağış “Umarım 2015 yılında Avrupa, Türkiye’yi kimin yitirdiği sorusuna cevap aramak durumunda kalmayacaktır”  ifadelerini kullandı ve AB’nin bekleme salonunda en çok beleyen Türkiye’nin sabrının tükenmeye başladığını belirtti.

Türkiye’nin giderek artan jeostratejik ve ekonomik önemine dikkat çeken Bağış, Türkiye’nin AB için de giderek daha önemli bir hale geldiğini belirtti. Türkiye’nin Batı’ya doğru yürüdüğünü vurgulayan Bağış, bunun güney, kuzey ve doğusundaki olayları ihmal etmesi gerektiği anlamına gelmediğini ve bu bölgelerdeki fırsatları da değerlendirdiklerini kaydetti.

Türkiye’nin tek taraflı jestlerde bulunmayacağının altını çizen AB Bakanı Bağış, AB uğruna Kuzey Kıbrıs’tan ve Kuzey Kıbrıs uğruna AB’den vazgeçmeyeceklerini vurguladı.