İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 NİSAN 2012

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI SURİYE’YE YAPTIRIMLARI AĞIRLAŞTIRMA VE MYANMAR’A UYGULANAN YAPTIRIMLARI HAFİFLETME KARARI ALDI

23 Nisan 2012 tarihinde Lüksemburg’da bir araya gelen AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Esad rejiminin ülkedeki Birleşmiş Milletler gözlemcilerine rağmen sivil halka yönelik sürdürdüğü şiddete karşı yaptırımları bir kez daha ağırlaştırma kararı alırken, Myanmar’da başlayan dönüşüm neticesinde ülkeye uygulanan yaptırımların çoğunun askıya alınmasına karar verdiler.

 

Suriye’ye halka baskıda kullanılabilecek ürünler ve lüks tüketim malları ihracatı yasağı

AB Dışişleri Bakanları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 14 Nisan’da 2024 sayılı karar ile Suriye’de 30 silahsız gözlemcinin konuşlandırılmasına yeşil ışık yakmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Bunun yanında 21 Nisan’da oybirliği ile kabul ettikleri 2043 sayılı karar ile silahlı çatışmanın sona ermesi ve BM ve Arap Ligi Ortak Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın altı maddeli planının uygulanmasını yerinde denetlemek üzere Suriye’de 300 gözlemciden oluşan BM Gözlemci Misyonu’nun (United Nations Supervision Mission in Syria- UNSMIS) 90 günlük bir süre için konuşlandırılması kararını olumlu gelişmeler olarak kaydettiler.

BM arabuluculuğunda varılan ateşkesin 12 Nisan’da yürürlüğe girmesine rağmen Esad rejiminin sivil halka uyguladığı şiddeti sürdürmesi sebebiyle, AB Dışişleri Bakanları, Esad rejimine uyguladıkları yaptırımları bir kez daha ağırlaştırarak Suriye’ye halka baskı uygulamakta kullanılabilecek teçhizat ve teknolojiler ile lüks tüketim mallarının ihracatını yasaklama kararı aldılar. Bu yaptırımlar, şiddetin sürmekte olduğu 13 ay boyunca AB tarafından Esad rejimine uygulanan yaptırımların 14’üncü halkasını oluşturuyor. Esad ve destekçisi olan zengin kesimi hedef alan lüks tüketim malları ihracatı yasağının Esad ve çevresindekilerde prestij kaybına yol açması bekleniyor. Hatırlanacağı gibi, kamuoyuna sızan Esad ailesine ait e-postalar Suriye'de şiddetin tırmandığı bir ortamda Beşar Esad’ın eşi Esma Esad’ın modacıların elinden çıkmış pahalı ayakkabı ve mücevherler ve benzeri lüks eşyaların alışverişi ile meşgul olduğunu ortaya koymuştu.

Myanmar’a uygulanan silah ambargosu haricindeki yaptırımlar askıya alındı

AB Dışişleri Bakanları, Myanmar’ın geçirmekte olduğu dönüşümü memnuniyetle karşılayarak, ülkede demokratik reformları desteklemek amacıyla Myanmar’a uygulanan silah ambargosu haricindeki yaptırımları bir yıllığına askıya aldılar. AB Dışişleri Bakanları, sayılarının 200 ila 600 arasında olduğu tahmin edilen siyasi tutuklukluların salıverilmesi gerektiğini vurguladılar.

Myanmar’a uygulanan yaptırımlar kapsamında, siyasi ve askeri elit mensubu 500 kişi seyahat yasağı kapsamına alınmış ve 800 kadar şirketin mal varlıkları dondurulmuştu. Yaptırımların askıya alınması ile, seyahat yasağı bir yıllığına askıya alınırken, söz konusu şirketlerin mal varlıkları da serbest kalmış oldu. Ayrıca, Avrupalı şirketlerin Myanmar’ın kereste sektörüne yatırım yapmaları ve Myanmar ile değerli metal ve taş ticareti yasağı da askıya alındı. AB 2012-13 dönemi için Myanmar’a 150 Milyar Avro kalkınma yardımı vermeyi taahhüt etmişti, ülkeye yaptırımların uygulanmaya başladığı 1996 yılından itibaren 200 Milyon Avro’dan az kalkınma yardımı verildiği göz önünde bulundurulduğunda, bu büyük bir artışa işaret ediyor. Ayrıca, zorunlu çalıştırma konusunun büyük bir sorun teşkil ettiği Myanmar’ın BM’nin Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından belirlenen kriterleri yerine getirmesi halinde, AB’nin genelleştirilmiş tercihler sitemi (GSP) kapsamına dahil edilmesi planlanıyor. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Myanmar’da bir AB ofisinin açılışını yapmak üzere, 28-30 Nisan 2012 tarihlerinde ülkeye bir ziyaret gerçekleştirecek.