İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 NİSAN 2012

EUROCITIES AVRUPALI KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI BEYOĞLU BELEDİYESİ’NİN EVSAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİ

Avrupalı Kentler Birliği Eurocities toplantısı 16-17 Nisan 2012 tarihlerinde Avrupa’dan ve Türkiye’den 40’tan fazla belediye temsilcisinin katılımıyla Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Konferansa, aralarında Bulgaristan, Belçika, Avusturya, Makedonya, Hollanda’nın bulunduğu ülkelerden temsilciler ve Türkiye’den İstanbul, İzmir, Konya, Bursa, Antalya, Adana ve Gaziantep illerinin ilçe belediye temsilcileri katıldı. Toplantıda, “Eurocities Avrupalı Şehirler Ağını Büyütmek” ve “Şehirler ve Güneydoğu Avrupa'daki Gençlerin Topluma Aktif Katılımı” konulu oturumlar gerçekleştirildi.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Eurocities'in şehirleri birbirleriyle eşleştirerek, şehirlerarası ilişkiyi, diplomasiyi, ekonomiyi güçlendirmeye çalışarak bugünün dünyasındaki kentlerin önemine vurgu yapan dünyadaki en önemli ve güçlü organizasyonlardan biri olduğunu belirterek Eurocities’e üye olduktan sonra çok güzel işbirlikleri yaptıklarını ifade etti.

Eurocities, kurulduğu 1986 yılından bu yana, 30'dan fazla Avrupa ülkesinden yaklaşık 181 şehrin yerel yönetimlerini ve belediyelerini bir araya getiriyor. Forumlar, çalışma grupları, projeler ve faaliyetlerle üye şehirlere ait deneyimlerin paylaşıldığı ve ortak problemlerin analiz edildiği bir platform konumunda olan Eurocities,  AB kurumları ile iletişim halinde olup üye şehirlere AB yasama süreçleri, politikaları ve programlarına ilişkin görüş bildirme imkanı da sağlamakta.