İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 NİSAN 2012

AVRUPA OMBUDSMANI ARI ÖLÜMLERİ İLE İLGİLİ AVRUPA KOMİSYONU’NA SORUŞTURMA AÇTI

Avrupa Ombudsmanı P. Nikiforos Diamandouros, böcek ilaçlarının kullanımı ile meydana gelen ve son zamanlarda artan arı ölümlerinin önlenmesinde Avrupa Komisyonu’nun uygun tedbirler alıp almadığının sorgulanması için soruşturma açtı.  Komisyon’un böcek ilaçlarının kullanımına izin veren yeni bilimsel kanıtların tartışılmasında başarısız olduğunu iddia eden Ombudsman, Komisyon’dan 30 Haziran 2012 tarihine kadar görüş sunmasını istedi. Bilindiği üzere, Komisyon daha önce bitki sağlığını koruma amaçlı kullanılan ve neonikotinoid olarak bilinen ilaçların bir kısmının kullanımına izin vermişti. Ancak yeni bilimsel çalışmalar bu izin esaslarının kriterleri yerine getiremediğini ve hayvan sağlığı için tehlikeli olduğunu gösterdi.

Artan arı ölümleri problemi geçtiğimiz yıllarda Avrupa Parlamentosu’ndaki soru önergelerine de konu olmuştu. 2011’de komisyon neonikotinoidlerin zehirlilik etkisinin farkında olduğunu belirtmiş ancak kullanımının zararlı olabilecek seviyeyi geçmediği takdirde uygulanabileceğini vurgulamıştı. 1990’lı yılların başında geliştirilen ve insan sağlığına zararlı bulunan böcek ilaçlarının yerine kullanılmaya başlanan neonikotinoidler, en hızlı büyüyen pestisit üretimi olarak dikkat çekerken, tarımda değişmez bir uygulama olarak kullanılmaya başlanmıştı. Böcek ilaçlarının böcekleri uygulama esnasında ve hemen sonrasında etkilediği, ancak neonikotinoid tipi ilaçların bitkilerin damar yapılarında yayıldığı ve uzun süre zehirlilik özelliğini koruduğu ortaya çıkmıştı. Bu nedenle de bitkilerin çiçek açarken söz konusu zehirlilik oranının arıları olumsuz yönde etkilediği kanıtlanmıştı.

Neonikotinoid’lerin arılar üzerindeki etkisini masaya yatıran araştırmalarda, dünyanın birçok farklı ülkesinde kullanılan neonikotinoid grubu böcek ilaçlarının arıların yol bulma yetisine zarar verdiği ortaya çıkmış ve aynı günlerde İngiltere’de üç arı türünün tükendiği belirtilmişti.

Frankfurt yakınlarında bulunan Arıcılık Enstitüsü geçtiğimiz kış Almanya'da 300 bin arı kolonisinin yok olduğunu açıklamış ve yine arıların ölümü ile ilgili Harvard Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada Avrupa’daki arı kolonilerinin ölümü ile neonikotinoid olarak bilinen böcek ilacı arasında direkt ilişki bulunmuştu.