İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-28 ŞUBAT 2014

İTALYA’DA YENİ HÜKÜMET KURULDU

Demokratik Parti’nin desteğini kaybeden eski İtalyan Başbakanı Enrico Letta istifasını sunması üzerine, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Demokratik Parti lideri ve Floransa Belediye Başkanı Matteo Renzi’yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi. Parlamento’nun iki kanadından güvenoyu alan Başbakan Matteo Renzi, 25 Şubat 2014 tarihinde göreve resmen başladı. 16 kişiden oluşan yeni hükümette, kabinenin 8’ini kadınlar oluşturuyor.

AB’de 2008 küresel ekonomik krizinden en çok etkilen ülkelerden biri olan İtalya’da, ekonomik sıkıntılar devam ediyor. Gençler arasında işsizlik oranının yüzde 40 seviyesine ulaşması, yeni İtalyan hükümeti için büyük endişe konusu teşkil ediyor. Ekonomik krizle birlikte kamu borcu, son yıllarda yükselme eğilimi göstererek GSYİH’nin yüzde 130’a ulaştı. Bu sorunlarla mücadele etmek üzere, yeni hükümette Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’na OECD Baş Ekonomisti Pier Carlo Padoan getirildi.

Yeni Başbakan Matteo Renzi, önemli reformları kısa sürede hayata geçirmeyi öngörüyor. Renzi, hükümetin göreve başladığı ilk 100 gün içinde İtalya’da önemli değişiklikler olacağını açıkladı. Başbakan Renzi’ye göre, İtalya’nın AB Dönem Başkanlığı’nı 1 Temmuz 2014 itibariyle devralacak olması, bu reformların en kısa sürede yapılması gerektiğinin bir göstergesidir. Söz konusu reformlar kapsamında, seçim kanununda ve anayasada değişikliklere gidilmesinin yanı sıra işgücü piyasasında, vergi sisteminde ve kamu idaresinde önemli değişiklikler yapılması planlanılıyor.

Tüm bunların yanı sıra, yeni hükümetin ekonomik alandaki öncelikleri; ülkede ciddi boyutlara ulaşan işsizlikle daha iyi mücadele edilmesi, ülkenin rekabet gücünün artırılması, işçilik maliyetinin düşürülmesi, kadınların istihdamının ve yatırımlarınım teşvik edilmesi olarak sıralanıyor. Hükümet tarafından alınması öngörülen önlemler arasında ayrıca, istihdam vergilerinin düşürülerek şirketlerin yeni çalışanları işe almasının maliyetinin azaltılması ve gelir vergisinde artış yapılması bulunuyor.