İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-28 ŞUBAT 2014

AB TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANLIĞI’NA STEFANO MANSERVİSİ ATANDI

Avrupa Komisyonu İçişleri Genel Müdürü Stefano Manservisi, 24 Şubat 2014 tarihinde AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından AB Türkiye Delegasyonu Başkanı olarak atandı. Hatırlanacağı gibi, Büyükelçi Jean-Maurice Ripert’in görev süresinin Ekim 2013’te sona ermesi ve Fransa’nın Moskova Büyükelçisi olarak atanmasından bu yana AB, Ankara’da geçici olarak maslahatgüzarlık seviyesinde temsil edilmekteydi.

Yüksek Temsilci Ashton yaptığı açıklamada, Manservisi'nin, kilit öneme sahip bu görev için mükemmel bir aday olduğunu vurguladı.

İtalya vatandaşı olan Manservisi’nin, Avrupa Komisyonu’nda uzun yıllar dış ilişkiler alanında üst düzey görevlerde bulunduğu biliniyor. Temmuz 2010’dan bu yana Komisyon'un İçişleri Genel Müdürlüğü’nü yürüten Manservisi, 2004-2010 yılları arasında Avrupa Komisyonu Kalkınma Genel Müdürlüğü, 2001-2004 yılları arasında da dönemin Komisyon Başkanı Romano Prodi’nin kabine şefliği ve 1995-2000 döneminde ise Komisyon Üyesi Mario Monti’nin kabine şefi yardımcılığı görevlerini üstlenmişti.

Ayrıca, AB ile Türkiye arasında Geri Kabul Anlaşması’nın imzalanması ve vize muafiyetine ilişkin diyaloğun başlatılması sürecinde Avrupa Komisyonu adında müzakereleri yürüten Manservisi’nin, bu süreçte önemli çalışmalarda bulunduğu biliniyor.