İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-28 ŞUBAT 2014

AB’de Japonya’dan gerçekleşen gıda ithalatına ilişkin yeni önlemler

2011 yılında Japonya’nın Fukushima bölgesinde meydana gelen nükleer felaket sonrası, AB, bölgeden yaptığı gıda ithalatına birtakım kısıtlamalar getirmişti. Devam eden bu kısıtlamalara yeni eklemeler yapıldı. 21 Şubat 2014 tarihinde, AB üye ülkelerindeki gıda güvenliği ve hayvan sağlığı uzmanlarının bir araya geldiği komitede, Avrupa Komisyonu’nun, besin zincirindeki sağlık risklerinin azaltılmalısı için önerdiği yeni tedbirler onaylandı.

Japonya’nın Shizuoka, Yamanashi, Niigata ve Aomori bölgelerinde mantar ithalindeki kısıtlamalar devam ederken, üç yeni bölgeye de (Nagano, Akita ve Yamagata) mantar da dâhil olmak üzere yenilebilir yabani bitkilerin ithalatıyla ilgili kısıtlamalar getirildi.

Bunun yanında, Tokyo ve Kanagawa’daki kısıtlamalar kaldırılırken Gunma, Ibaraki, Tochigi, Miyagi, Saitama, Iwate ve Chiba bölgelerinde ise radyoaktivite seviyelerinin takibinin devamı şartıyla, kısıtlamaların hafifletilmesine kararı verildi.

Avrupa Komisyon’un onayının ardından, değişikliklerin 1 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe girmesi ve Mart 2015’te tekrar gözden geçirilmesi bekleniyor.