İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-28 ŞUBAT 2014

İzlanda hükümetinin AB referandumuna gitmeme kararına tepkiler artıyor

İzlanda Dışişleri Bakanı Gunnar Bragi Sveinsson’un 21 Şubat 3014 tarihinde İzlanda’nın AB üyeliğine başvurusunu referanduma gitmeden, sunulan kanun tasarısıyla geri çekme kararı alacağını açıklamasının ardından İzlanda’da halk ayağa kalktı.

2013 yılında göreve gelen AB karşıtı hükümetin, 2013 yılının Eylül ayında AB katılım müzakerelerini süresiz olarak askıya alma kararını takiben, AB üyelik başvurusuna ilişkin referandum sözü vermişti. Ancak geçtiğimiz hafta, hükümetin 2010 yılında sunulan üyelik başvurusunun geri çekilmesine ilişkin kanun tasarısını sunmasıyla, konuyu halk oylamasına gitmeden geri çekme kararı almış oldu. Hükümetin bu kararına tepki olarak, yaklaşık 30 bin İzlandalı halk oylaması talebiyle bir imza kampanyası başlattı.

Hükümet karşıtı bir kesim ve muhalefet partileri söz konusu kanun tasarısının kapsamlı bir şekilde tartışılması gerektiği gerekçesiyle itirazda bulundu ve tasarının görüşülmesi ileri bir tarihe ertelendi. Halkın her ne kadar büyük bir çoğunluğu AB üyeliğine sıcak bakmıyor olsa da, İzlandalılar, AB ile katılım müzakerelerinin tamamlanması ve üyeliğin en son olarak halk oylamasına sunulması gerektiğini düşünüyor.