İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-28 ŞUBAT 2014

Revize edilen AB Tütün Yönergesi’nde sona gelindi

Gençler üzerinde sigara tüketiminin azaltılması için ürünlerin üzerindeki uyarı ikazlarının artırılmasını amaçlayan ve 2001/83/EC Sayılı AB Yönergesi’nde önemli değişiklikleri gündeme getiren yeni AB Tütün Yönergesi’nin taslak metni, 26 Şubat 2014 tarihinde AP’de onaylandı.

Avrupa Komisyonu’nun 19 Aralık 2013 tarihinde onayladığı taslak metnin, gündeme geldiği dönemde tütün üreticilerinin tepkisiyle karşılaşmıştı.

AB Tütün Yönergesi’nde yer alan yeni kurallara göre, sigara paketlerinin üzerinde yer alan çarpıcı ve caydırıcı sağlık uyarıları, paketin arka ve ön yüzünün yüzde 65’ini kaplayacak. Mentol, kafein, çikolata, vanilya ve benzeri tatlandırıcı maddeleri içeren sigaralar yasaklanacak. Bunların yerine sadece tütün çeşidi kullanılacak.

AB pazarında hızla yaygınlaşan ve insan sağlığına etkilerinin henüz tam olarak belirlenmemiş olan elektronik sigaralar ise, sağlık uyarılarının kullanılması şartına bağlı olarak satılabilecek. Yönerge’nin yürürlüğe girmesi için Konsey’in onayı bekleniyor.