İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-28 ŞUBAT 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta tüm dünyayı etkileyen en önemli gelişmelerin başında Ukrayna ve Rusya’nın Kırım’a askeri müdahalesi geldi. Yeni bir Soğuk Savaş olarak nitelenen olaylar, Batı ve Rusya’yı karşı karşıya getirirken, Ukrayna’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü tehlikeye girdi.

Devamını Oku

RUSYA KIRIM’A MÜDAHALE ETTİ

Ukrayna’da Cumhurbaşkanı’nın azledilmesi ve yönetimin el değiştirmesinin ardından, bölgede yaşanan gerginlik devam ediyor.

Devamını Oku

7’NCİ AB-BREZİLYA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

7`nci AB-Brezilya Zirvesi AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun evsahipliğinde 24 Şubat 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

G-20 AVUSTRALYA’DA TOPLANDI

G-20 üyesi devletlerin Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Guvernörleri, 22-23 Şubat 2014 tarihlerinde Avustralya’nın Sidney şehrinde toplandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KIŞ DÖNEMİ EKONOMİK TAHMİN RAPORU YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu kış dönemi ekonomik tahmin raporunu 25 Şubat 2014 tarihinde yayımladı. Raporda, AB genelinde ve üye ülkelerin büyük bölümünde ekonomik toparlanmanın devam ettiği belirtiliyor.

Devamını Oku

OECD “BÜYÜME YOLUNDA” ADLI RAPOR YAYIMLANDI

OECD “Büyüme Yolunda: Ekonomi Politikası Reformları 2014” başlığı altında bir ara rapor yayımladı.

Devamını Oku

İTALYA’DA YENİ HÜKÜMET KURULDU

Demokratik Parti’nin desteğini kaybeden eski İtalyan Başbakanı Enrico Letta istifasını sunması üzerine, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Demokratik Parti lideri ve Floransa Belediye Başkanı Matteo Renzi’yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Devamını Oku

AB EĞİTİM KONSEYİ’NİN GÜNDEMİNDE BECERİLERE YATIRIM KONUSU YER ALDI

24 Şubat 2014 tarihinde gerçekleşen AB Eğitim Gençlik, Kültür ve Spor Konseyi Toplantısı’nda bir araya gelen AB Eğitim Bakanları, 2014 Avrupa Sömestri kapsamında becerilere yatırım, etkili ve yenilikçi eğitim konusunda bir sonuç bildirisi kabul ettiler.

Devamını Oku

AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

18 Şubat 2014 tarihinde toplanan AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konsey’inde Avrupa Parlamentosu’yla Mevduat Garanti Mekanizması’na ilişkin kurallar üzerinde anlaşmaya varıldı.

Devamını Oku

AB TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANLIĞI’NA STEFANO MANSERVİSİ ATANDI

Avrupa Komisyonu İçişleri Genel Müdürü Stefano Manservisi, 24 Şubat 2014 tarihinde AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton tarafından AB Türkiye Delegasyonu Başkanı olarak atandı.

Devamını Oku