İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 MART 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avrupa Birliği’nin (AB) gündemini, 22-23 Mart tarihlerindeki Dışişleri Konseyi ve Savunma Konseyi oluşturdu. AB Dışişleri Bakanları, Suriye, Beyaz Rusya ve İran’a uygulanan yaptırımları genişletme kararı aldılar. AB Savunma Bakanları ise, AB’nin korsanlıkla mücadele operasyonu Atalanta’nın kapsamını genişleterek görev süresini iki yıl uzattılar.

Suriye’de Esad rejiminin halka uyguladığı şiddet, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, 22-23 Mart tarihlerinde gerçekleştirdiği Brüksel ziyaretinin de gündem maddeleri arasında yer aldı. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton ile görüşen Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Füle ile stratejik diyalog toplantısına katıldı. Toplantıda, katılım müzakerelerindeki son durum, AB ve Türkiye’nin dış politika öncelikleri gibi konular ele alındı. Davutoğlu, ziyareti sırasında, AB ülkelerinin Türk vatandaşlarına uyguladıkları vize politikası ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) 2012 yılının ikinci yarısında devralacağı AB Konseyi dönem başkanlığı ile ilgili önemli mesajlar verdi.

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Füle, 27 Mart’ta AB ile Kosova arasında bir İstikrar ve Ortaklık Anlaşması imzalanmasına yönelik fizibilite çalışmasını başlatmak üzere Priştine’de temaslarda bulundu.

Nükleer Güvenlik Zirvesi, 26-27 Mart 2012 tarihlerinde Güney Kore’nin başkenti Seul’de 53 ülkenin katılımıyla gerçekleşti. Zirve’ye katılmak üzere Seul’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barrack Obama ile Suriye’deki duruma ilişkin bir görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, ayrıca Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ile bir araya gelerek Türkiye ve Güney Kore arasında bir Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzaladı. AB ile arasındaki Gümrük Birliği nedeniyle AB’nin üçüncü ülkelerle imzaladığı STA’larda karar verme mekanizmalarında yer almamasına rağmen taraf olmak zorunda kalan Türkiye, böylece, AB-Güney Kore STA’sından kaynaklanan mağduriyetini bertaraf etme yolunda önemli bir adım atmış oldu. Türkiye’nin AB ile STA imzalayan ve ürünlerini AB ülkeleri üzerinden Türkiye’ye gümrüksüz olarak sokabildiği için Türkiye ile şimdiye kadar ikili serbest ticaret anlaşması imzalamaktan kaçınan Güney Kore üzerindeki baskısının sonuç vermesi Türk üreticileri ve ihracatçıları tarafından memnuniyetle karşılandı.

Cudi Dağı’nda altı özel harekat polis memurunun teröristlerce şehit edilmesinin üzüntüsü ve Türkiye’de geçen yıllarda baharın gelmesiyle artan terör olaylarının bu yıl tekrar etmemesi temennisi bu haftanın iç gündeminin önemli maddeleriydi. Yurtdışından Türkiye’ye giriş yapmak isteyen teröristlerin Suriye’deki Beşar Esad rejiminden kaçarak Türkiye’ye sığınan muhaliflerin arasına karışma olasılığı da Türk istihbarat ve emniyet birimlerinin gündeminde yer aldı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.