İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 MART 2012

TÜRKİYE, GÜNEY KORE İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI ORTAK DEKLARASYONU İMZALADI

26-27 Mart 2012 tarihlerindeki Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere Seul’de bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler hakkında görüşmelerde bulundu. Bu kapsamda, 26 Mart 2012 tarihinde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Güney Kore Ticaret Bakanı Park Tae-ho, Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Deklarasyonu’nu imzaladı. İmza töreninin ardından bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Güney Kore arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) en geç Haziran 2012’te imzalanmasının öngörüldüğünü açıkladı. Erdoğan, bu anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, enerji, savunma sanayi, tarım, gemi inşası, bilgi ve iletişim teknolojileri ve motor sanayi gibi alanlarda iki ülke arasındaki işbirliklerinin artacağını da ifade etti.

Bilindiği üzere, Güney Kore, Avrupa Birliği ile 6 Ekim 2010 tarihinde bir STA imzalanmış ve anlaşma 1 Temmuz 2011 tarihinde yürürlüğe girmişti. Güney Kore ile yürürlüğe giren söz konusu STA, Avrupa Birliği’nin şu ana kadar imzaladığı en önemli ve en kapsamlı ikili ticari anlaşma niteliğini taşıyor. Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki Gümrük Birliği’ni tesis eden 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi kararının 16’ncı maddesine göre, Türkiye’nin Avrupa Birliği tarafından imzalanan tercihli ticaret anlaşmalarına uyum sağlaması öngörülmüştü. Ancak Türkiye’nin AB üyesi olmaması gerekçe gösterilerek, Türkiye, Avrupa Birliği’nin Güney Kore ile yürüttüğü müzakerelerde karar mekanizmasında yer alamamış ve kendi menfaatlerini koruyamamıştı.

Avrupa Birliği ve Güney Kore arasındaki STA’nın yürürlüğe girmesinin ardından, Güney Kore malları, Avrupa pazarına düşük veya sıfır gümrükle girip Türk pazarına da kolayca ulaşabilmekte, ancak Güney Kore’nin Avrupa Birliği’ne yönelik vergi ve tarife avantajları Türkiye için uygulanmamaktaydı.  Bu durum Türkiye’nin haksız bir rekabet ile karşı karşıya kalmasına yol açtığından, Türkiye 2011 yılından itibaren Güney Kore ile ikili bir STA imzalamak için girişim ve baskılarını yoğunlaştırmıştı.