İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 MART 2012

İSVEÇLİ BAKAN CARLSSON’DAN TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE DESTEK

Küresel Sorunlar Platformu tarafından düzenlenen "Fırsatlar ve Zorluklar-Avrupa" başlıklı yuvarlak masa toplantısı AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Gunilla Carlsson ve Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver’in katılımıyla gerçekleşti. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde gerçekleşen toplantıda, ağırlıklı olarak Türkiye'nin Ortadoğu ve Balkanlar’daki liderlik rolü, Küresel Finansal Kriz ve Türkiye-AB üyelik müzakereleri tartışıldı.

İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Gunilla Carlsson, İsveç açısından bakıldığında Türkiye'nin önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydederek, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda Türkiye ve İsveç'in önemli bir işbirliği içinde olduğunu da belirtti. Türkiye’nin ekonomik krizden birçok AB ülkesine göre çok daha iyi bir şekilde çıktığını vurgulayan Carlsson, böylelikle Türkiye’nin bankacılık ve finans sektörünün AB üyeliğine hazır olduğunun da ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

Konuşmasında Türkiye'nin AB üyelik sürecine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Carlsson, demokratik haklar ve özgürlükler konusunda Türkiye’de yapılacak daha çok şey olduğunu, ancak Türkiye’de reform yanlısı güçler olduğu kadar reform karşıtı çevrelerin de bulunduğunu ifade etti. Reform karşıtı çevrelerin varlığına rağmen Türkiye’nin insan hakları ve demokratik özgürlükler konusunda AB üyeliği için gerekli ilerlemeleri kaydedeceğine olan inancını dile getiren İsveçli Bakan, Türkiye’nin AB üyeliği sürecini de ülkesi ve şahsı adına desteklediğini de kaydetti. Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) uzlaşmaz tutumuna rağmen AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenecek olmasından duyduğu sıkıntıyı anladığını da vurgulayan Gunilla Carlsson, buna rağmen Türkiye’nin müzakere sürecini dondurma kararını yapıcı bulmadığını da sözlerine ekledi. Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin AB’yi ilgilendirmeyen, yalnızca iki taraflı meseleler nedeniyle bloke edilmesinin kabul edilemeyeceğini de vurgulayan Carlsson, Fransa ve GKRY’nin Türkiye ile olan müzakere fasıllarına koydukları vetoların da iyi niyet ve siyasi ahlakla bağdaşmadığının altını çizdi.