İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 MART 2012

BULGARİSTAN BAŞBAKANI BORİSOV TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye-Bulgaristan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin birinci toplantısı vesilesiyle 20 Mart 2012 tarihinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret vesilesiyle, Türkiye-Bulgaristan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’ni kuran Ortak Siyasi Bildiri’nin yanı sıra ekonomi, ulaştırma, turizm, kültür, çevre, savunma sanayi ve yayıncılık alanlarını da ilgilendiren toplam 17 muhtelif anlaşmaların imzalandığı açıklandı. Türkiye-Bulgaristan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi sayesinde, önümüzdeki dönemde ikili ilişkilerin yeni bir vizyon temelinde ivme kazanması ve işbirliğinin geliştirilerek ortak somut projelerle daha da derinleştirilmesi hedefleniyor.

Başbakanın ardından, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edilen Borisov, ikili işbirliğinde ulaştırma ve enerji sektörlerine stratejik önem verdiklerini, bu alanlardaki otoyol, doğal gaz boru hattı, demiryolu ve denizyolu hatları gibi büyük projelerin gerçekleştirilmesi yoluyla Asya-Avrupa bağlantısının sağlamlaştırılacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Gül kabulde, Başbakan Borisov’un ziyareti çerçevesinde imzalanan çok sayıda anlaşmanın, işbirliğinin güçlü bir şekilde geliştiğinin ve çeşitlendiğinin en önemli göstergesi olduğunu ifade ederek, Türkiye ve Bulgaristan’ın “aynı mahallede evleri olan komşu ülkeler” olduğunu, dolayısıyla bir yandan ikili ilişkileri geliştirirken, diğer yandan bölgesel dayanışma ve işbirliğini teşvik etme sorumlulukları bulunduğunu vurguladı. Başbakan Borisov’u partisinin son Cumhurbaşkanlığı seçiminde ve yerel seçimlerde gösterdiği başarıdan dolayı kutlayan Cumhurbaşkanı Gül, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliyev’i resmî ziyaret için Türkiye’ye davet etti.