İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 MART 2012

TÜRKİYE’DEN İKİ PROJE AVRUPA BİRLİĞİ KÜLTÜR MİRASI ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Avrupa Komisyonu ve Avrupa’da kültürel miras alanında çalışan kuruluşların çatı örgütü olan Europa Nostra tarafından Avrupa'da kültürel mirasın korunmasına yönelik en iyi çalışmaların belirlenmesi amacıyla her yıl düzenlenen Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödüllerinin (Nostra 2012 Ödülleri) kazananları 20 Mart 2012 tarihinde açıklandı. 31 ülke tarafından hazırlanan 226 proje arasından 28’i “koruma”, “araştırma”, “özel hizmet” ve “öğretim, mesleki eğitim ve bilinçlendirme” olmak üzere dört kategoride Avrupa Birliği Kültür mirası ödülüne layık görüldü.

Türkiye’den Allianoi İnisiyatifi ve Dr. Ahmet Yaraş “Özel Hizmet” dalında ödül alırken, KA.BA Mimarlık’ın Milet İlyas Bey Külliyesi Projesi “Koruma” dalında ikinci kez Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü'nü kazandı.

Aydın'ın Didim ilçesine bağlı, Menteşe Beyliği'nin başkentliğini yapmış Balat'taki Milet Antik Kenti içinde yer alan İshak Bey Külliyesi, 1404 yılında inşa edilmiş.

Allianoi Kazı Heyeti Başkanı Dr. Ahmet Yaraş, özel hizmet dalında ödül kazandı. 2004 yılında kurulan Allianoi Girişimi ise, dünyanın en iyi korunmuş Roma sağlık kentlerinden biri olan Allianoi'nin, Yortanlı Barajı'nın suları altında kalmaması için uzun yıllar mücadele etmişti.

Kazanan projeler ödüllerini 1 Haziran günü Avrupa Komisyonu'nun Eğitim, Kültür, Çok Dillilik ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Androulla Vassiliou, dünyaca ünlü tenor ve Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo, Portekiz Cumhurbaşkanı Aníbal Cavaco Silva ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun katılımıyla, Lizbon'daki Jerónimos Manastırı'nda yapılacak ödül töreniyle alacaklar. Kazanan projelerden her biri plakete layık görülürken, belirlenen altı büyük ödülü kazananlara da 10 bin Avro’luk para ödülü verilecek.