İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 MART 2012

2010 YILINDAKİ KURTARMA OPERASYONUYLA İFLASIN EŞİĞİNDEN DÖNEN İRLANDA TEKRAR RESESYONA GİRDİ

İrlanda Merkez İstatistik Ofisi (CSO) tarafından açıklanan resmi veriler, ülkede 2011'in son çeyreğinde resesyona geri dönüldüğünü ortaya koydu. CSO, İrlanda’da Gayrisafi Yurtiçi Hâsılanın (GSYH) geçen yılın son üç ayında yüzde 0,2 oranında gerilediğini ve bunun üçüncü çeyrekteki yüzde 1,1'lik düşüşün ardından geldiğini bildirirken, altı aylık dönemde ardı ardına kaydedilen bu düşüşlerin teknik olarak resesyonun tanımına denk düştüğü belirtildi. 

CSO, 2011'in tamamında GSYH'nın yüzde 0,7 oranında arttığını, ülkedeki çok uluslu firmaların karlarının hesaba katılmadığı GSYH'nın ise yüzde 2,5 oranında gerilediğini açıkladı. İrlanda'da ekonominin büyüme oranının bu yıl da yüzde 1'in altında kalacağı tahmin ediliyor. AB ülkeye 2010 yılı sonundan itibaren kurtarma paketi uygulamaya başlamıştı.

Global ekonomide daralma İrlanda ekonomisini de olumsuz etkilerken, iç tüketimin artmaya ve toparlanmaya devam ettiği belirtiliyor. 2011’in ilk çeyreğinde İrlanda’da tüketim harcamaları yüzde 0,5 oranında artarken, ihracat aynı dönemde yüzde 1,1 azaldı. Ülkenin önde gelen düşünce kuruluşlarından Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (ESRI) tarafından hazırlanan son değerlendirme raporunda, İrlanda'daki ekonomik büyümenin bu yıl, geçen yılla aynı düzeyde seyretmesinin beklendiği ve büyümenin 2012'de de dış talebe bağlı olacağı belirtiliyor. Raporda, İrlanda'da uygulanan kemer sıkma politikalarının kamu maliyesinin iyileşmesinde etkili olduğu, ancak ekonomik etkinlikleri azalttığı belirtiliyor.