İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 MART 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avrupa Birliği’nin (AB) gündemini, 22-23 Mart tarihlerindeki Dışişleri Konseyi ve Savunma Konseyi oluşturdu. AB Dışişleri Bakanları, Suriye, Beyaz Rusya ve İran’a uygulanan yaptırımları genişletme kararı aldılar. AB Savunma Bakanları ise, AB’nin korsanlıkla mücadele operasyonu Atalanta’nın kapsamını genişleterek görev süresini iki yıl uzattılar.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU 22-23 MART’TA BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın daveti üzerine Brüksel’i ziyaret etti. Davutoğlu 22 Mart’ta Yüksek Temsilci Ashton ve AB üyesi ülkelerin ve AB aday ülkelerinin Dışişleri Bakanları ile birlikte bir çalışma yemeğine katıldı. Yemekte, Afganistan ve Pakistan’daki durum ile AB’nin Arap Baharı’na ilişkin politikası görüşüldü.

Devamını Oku

TÜRKİYE, GÜNEY KORE İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI ORTAK DEKLARASYONU İMZALADI

26-27 Mart 2012 tarihlerindeki Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere Seul’de bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler hakkında görüşmelerde bulundu. Bu kapsamda, 26 Mart 2012 tarihinde Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Güney Kore Ticaret Bakanı Park Tae-ho, Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Deklarasyonu’nu imzaladı.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI SURİYE, İRAN VE BEYAZ RUSYA’YA YAPTIRIMLARI GENİŞLETME KARARI ALDI

AB ülkelerinin Dışişleri Bakanları, 23 Mart’ta Suriye’de Esad rejiminin sivil halka uyguladığı şiddet, İran’ın nükleer programı ve İran’daki insan hakları ihlalleri, Beyaz Rusya’da Lukaşenko rejiminin muhalefete uyguladığı baskı ve Mali’deki darbe gündemiyle bir araya geldi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU BAŞKANI SCHULZ TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ HAKKINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

17 Ocak 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu Başkanlığı`na seçilen Martin Schulz, Berlin’de Amerika’nın Sesi (Voice of America) radyosuyla yaptığı röportajda, Türkiye’nin AB üyeliği, demokratikleşme ve insan hakları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ile AB arasındaki tam üyelik müzakerelerinin zor bir dönemden geçtiğini kaydeden Schulz, en önemli sorunlardan biri olarak AB ülkeleri arasında Türkiye’nin üyeliğine karşı ortak bir çizginin olmamasını tanımladı.

Devamını Oku

AB BAKANI BAĞIŞ YUNANİSTAN’A DOSTLUK MESAJLARI VERİRKEN GKRY’Yİ ELEŞTİRDİ

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, 21 Mart 2012 tarihinde Yunanistan`ın Ankara Büyükelçisi Fotios Jean Zidas`ı kabulü sonrasında yaptığı basın açıklamasında, Türkiye ile Yunanistan arasındaki müttefiklik, komşuluk ve akrabalık ilişkilerine dikkat çekti.

Devamını Oku

İSVEÇLİ BAKAN CARLSSON’DAN TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE DESTEK

Küresel Sorunlar Platformu tarafından düzenlenen "Fırsatlar ve Zorluklar-Avrupa" başlıklı yuvarlak masa toplantısı AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Gunilla Carlsson ve Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver’in katılımıyla gerçekleşti.

Devamını Oku

BULGARİSTAN BAŞBAKANI BORİSOV TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye-Bulgaristan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin birinci toplantısı vesilesiyle 20 Mart 2012 tarihinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

“21 MART ULUSLARARASI IRKÇILIKLA MÜCADELE GÜNÜ“ KUTLANDI

“Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü” vesilesiyle bir mesaj yayımlayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ırkçılık nedeniyle dünyada milyonlarca insanın acı çekmeye devam ettiğini ifade etti.

Devamını Oku

TÜRKİYE GÜMRÜK HİZMETLERİNDE “TEK PENCERE SİSTEMİ”NE GEÇİYOR

Türkiye’nin gümrük hizmetlerinde “Tek Pencere” sistemine (single window) geçeceğini açıklayan Genelge 20 Mart 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu sistem sayesinde ekonomik operatörler ithal ya da ihracat edilen ürünler hakkında tek bir temas noktasına bilgi verebilecekler.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KAMU ALIMLARI SEKTÖRÜNÜ DÜZENLEYEN YENİ BİR TÜZÜK HAZIRLADI

Avrupa Komisyonu, 21 Mart 2012 tarihinde üçüncü ülkelere karşılıklılık ilkesi kapsamında AB kamu alımları piyasalarının açılması ve AB`nin ticaret ortakları için teşvikleri artırmayı amaçlayan yeni bir tüzük taslağını açıkladı.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DEN İKİ PROJE AVRUPA BİRLİĞİ KÜLTÜR MİRASI ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Avrupa Komisyonu ve Avrupa’da kültürel miras alanında çalışan kuruluşların çatı örgütü olan Europa Nostra tarafından Avrupa`da kültürel mirasın korunmasına yönelik en iyi çalışmaların belirlenmesi amacıyla her yıl düzenlenen Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödüllerinin (Nostra 2012 Ödülleri) kazananları 20 Mart 2012 tarihinde açıklandı.

Devamını Oku

2010 YILINDAKİ KURTARMA OPERASYONUYLA İFLASIN EŞİĞİNDEN DÖNEN İRLANDA TEKRAR RESESYONA GİRDİ

İrlanda Merkez İstatistik Ofisi (CSO) tarafından açıklanan resmi veriler, ülkede 2011`in son çeyreğinde resesyona geri dönüldüğünü ortaya koydu.

Devamını Oku

AVRUPA ADALET ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK ALANINDA BİLGİ SİSTEMLERİNİN YÖNETİLMESİ İÇİN YENİ BİR AJANS KURULDU

Geniş ölçekli AB bilgi sistemlerini yönetmek üzere, 22 Mart 2012 tarihinde Estonya’nın başkenti Talin’de yeni bir Avrupa Ajansı kuruldu. Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström’ün katıldığı açılışta, Ajans aracılığıyla, Schengen Bilgi Sistemi II (Schengen Information System - SIS), Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System - VIS) ile AB genelinde sığınmacıların ve düzensiz göçmenlerin parmak izlerinin depolandığı veri bankası olarak bilinen EURODAC sistemlerinin, haftanın her günü ve günün her saati düzgün bir şekilde işlemesinin hedeflendiği belirtildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU MACARİSTAN’IN TELEKOM VERGİLERİNİ ABAD’DA DAVA ETMEYE HAZIRLANIYOR

Avrupa Komisyonu, 22 Mart 2012 tarihinde, Telekomünikasyon operatörlerinin cirolarından aldığı spesifik vergilerin kaldırılması için yaptığı uyarıları dikkate almayan Macaristan’a karşı Adalet Divanı’nda dava açmaya karar verdi.

Devamını Oku

KOMİSYON, GKRY’Yİ ÇEVRENİN CEZA HUKUKU ARACILIĞIYLA KORUNMASI DİREKTİFİNİ İÇ HUKUKA AKTARMADIĞI GEREKÇESİYLE ABAD’A SEVK EDİYOR

Avrupa Komisyonu, 22 Mart’ta AB çevre hukukunun ciddi şekilde ihlal edilmesinin suç olarak kabul edilmesi ve cezalandırılması yönünde gereken önlemleri almayan GKRY’yi, Avrupa Birliği Adalet Divanı’na (ABAD) sevk edeceğini duyurdu.

Devamını Oku

KOMİSYON, GKRY’Yİ ÇEVRENİN CEZA HUKUKU ARACILIĞIYLA KORUNMASI DİREKTİFİNİ İÇ HUKUKA AKTARMADIĞI GEREKÇESİYLE ABAD’A SEVK EDİYOR

Avrupa Komisyonu, 22 Mart’ta AB çevre hukukunun ciddi şekilde ihlal edilmesinin suç olarak kabul edilmesi ve cezalandırılması yönünde gereken önlemleri almayan GKRY’yi, Avrupa Birliği Adalet Divanı’na (ABAD) sevk edeceğini duyurdu.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN SAĞLIKLA İLGİLİ YANILTICI BİLGİ VEREN YİYECEK REKLAMLARINA ENGEL

Avrupa Komisyonu’nun aldatıcı bilgi içeren yiyecek reklamlarını yasaklayan düzenlemesi, Avrupa Parlamentosu’nun Tüketici Hakları Komisyonu’nda onaylandı.

Devamını Oku

DÜNYA SU GÜNÜ 22 MART’TA KUTLANDI

Birleşmiş Milletler’in Gıda ve Tarım Organizasyonu tarafından hazırlanan Dünya Su Günü kapsamında bu yılın teması olarak “Su ve Gıda Güvenliği” konusu öne çıktı.

Devamını Oku