İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 MART 2012

YUNANİSTAN’A SAĞLANACAK İKİNCİ KURTARMA FONUNDA ANLAŞMAYA VARILDI

12 Mart’ta toplanan Avro Alanı Maliye Bakanları Yunanistan’a Avrupa Mali İstikrar Fonu’ndan sağlanacak 130 Milyar Avro tutarındaki yardımın ilk diliminin ulusal parlamentoların onayından sonra serbest bırakılmasına karar verdiler. 14 Mart’ta toplanan 17 Avro Alanı ülkesi mali yetkililerinden oluşan alt komite,  Avro çalışma grubu yetkilileri de Maliye Bakanlarının siyasi onayından sonra kesin onayı verdi. Avro Alanı Maliye Bakanları’ndan oluşan Avro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker de Yunanistan’a ilişkin kabul edilen ikinci programın kaçırılmaması gereken önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Yunanlı yetkililerin mali konsolidasyon, yapısal reformlar ve özelleştirme alanlarında yeni programa sıkı sıkıya bağlı olarak uygulama çalışmalarını sürdürmelerinin gerektiğini ekledi.

Anlaşma, özel sektör hissedarlarının hisselerini, daha düşük nominal değerli ve indirilmiş faiz oranlarından Yunan bonoları ile değiştirmelerini içeren yoğun bir borç swapını içeriyor ve borcun yüzde 70 oranında indirimiyle Yunanistan’a 100 Milyar Avro tasarruf sağlıyor. Fitch uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu borç swapının başarıyla gerçekleşmesinden sonra Yunanistan’ın kredi notunu – B’ den durağana çevirerek ülkenin kredi notunu yükselttiğini açıladı.

IMF’de 15 Mart’ta, Yunanistan’a ikinci kurtarma paketi kapsamında 28 Milyar Avro kredi sağlanmasını onayladığını bildirdi ve kredinin 1,65 Milyar Avro’luk kısmının hemen serbest bırakılacağını belirtti. IMF’nin 28 Milyar Avro kredi desteği, AB ve IMF tarafından Yunanistan için hazırlanan 130 Milyar Avro’luk ikinci kurtarma paketinin bir parçasını oluşturuyor.