İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 MART 2012

DTÖ BOEİNG’E VERİLEN DEVLET YARDIMINI HUKUKA AYKIRI BULDU

12 Mart 2012 tarihinde Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) temyiz mercii, Amerikan uçak üreticisi Boeing şirketine verilen 10 Milyar Dolar tutarındaki yardımın hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Kararı memnuniyetle karşılayan Avrupa Komisyonu, ABD’nin Boeing’e yaptığı yardımların DTÖ kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle 2005 yılında DTÖ’de dava açmıştı. DTÖ, ABD’nin iddialarını reddederek, gerek Amerikan Federal Hükümetinin gerek bazı Amerikan eyaletlerinin 1989-2006 yılları arasında Boeing’e yaklaşık 6 Milyar Dolar yardım yaptıklarına karar verdi (NASA tarafından Boeing’in Ar-Ge faaliyetleri için 2,6 Milyar Dolar; Savunma Bakanlığı programlarından 1,2 Milyar Dolar; Federal vergi muafiyeti şeklinde 2,2 Milyar Dolar). Bunlara ek olarak Washington Eyaleti tarafından 2006 yılından başlamak üzere (2024 yılına kadar sürecek bir program dahilinde) vergi indirimi olarak 3,1 Milyar Dolar yardım yapıldığı, böylece devlet yardımının toplamda 10 Milyar Dolar’a ulaştığı DTÖ temyiz mercii tarafından nihai olarak kararlaştırılmış oldu.

Karar üzerine bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht, uzun zamandır Boeing’e yapılan bu yardımların hukuka aykırı olduğunu söylediklerini ve yardımların Avrupa sanayisi üzerindeki uzun dönemli maliyetlerinin milyarlarca Avro’yu bulabileceğini belirterek, ABD’nin 6 aylık süre içinde DTÖ’nün kararına uyarak bu yardımlara bir an önce son vermesi gerektiğini ifade etti.