İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 MART 2012

AB’NİN ABD VE KANADA İLE ARASINDAKİ 20 YILLIK SIĞIR ETİ TİCARETİ ANLAŞMAZLIĞI AP GENEL KURULU’NDA ALINAN KARARLA ÇÖZÜLDÜ

AP Genel Kurulu’nda 14 Mart’ta yapılan oylamada 11 hayır oyu ve 11 çekimser oya karşı 650 “evet” ile kabul edilen ilke kararla, AB’nin ABD ve Kanada ile arasında yirmi yıldır süren sığır eti savaşı sona erdi. Karara göre, AB mevcut hormonlu sığır eti ithalat yasağını uygulamaya devam edecek, buna karşılık ABD ve Kanada’dan yüksek kalitede sığır eti ithalatı kotasını artıracak.

1988’den beri Transatlantik ticaret ilişkilerini etkilemekte olan sığır eti anlaşmazlığı, büyüme hormonları verilmiş sığır etinin ithalatını yasaklamasına dayanıyor. İthalat yasağından en fazla etkilenen iki ülke olan ABD ve Kanada yasağı 1996’da Dünya Ticaret Örgütü’ne taşımış ve DTÖ’den AB’ye ticari yaptırım uygulama hakkı elde etmişlerdi. Böylece, ABD yıllık 116,8 Milyon Dolar, Kanada ise 11,3 Milyon Dolar elde etmişti.

ABD ve Kanada tarafından uygulanan gümrük vergileri, AB ihracatçılarını olumsuz etkilemiş ve üreticilerinin bu piyasalardaki payının azalmasına yol açmıştı. Yaptırımlar kapsamına giren ürünler, büyükbaş hayvan ve domuz eti ürünleri, rokfor peyniri, çikolata, meyve suları, reçeller ve taze trüf mantarını kapsamaktaydı.

Mayıs 2009’da ABD hükümeti ile Avrupa Komisyonu arasında varılan anlaşma ABD’nin AB’ye uyguladığı yaptırımları kademeli olarak azaltmayı ve AB’nin yüksek kalitede sığır eti tarife kotasını da kademeli olarak artırmayı planlıyordu. ABD, Mayıs 2011’de AB’den gelen ürünlere uyguladığı yaptırımları kaldırmaya karar verdi.

Kararla, AB’nin yüksek kalitede sığır eti ithalatı kotası 48.200 ton’a çıkmış olacak. ABD ve Kanada AB’nin hormonlu sığır eti için ithalat yasağına karşılık İngiltere dışındaki 26 AB ülkesinden gelen sığır etine uyguladıkları 250 Milyon Dolar’ın üzerinde gümrük vergisini kaldırdı.

Karar taslağını hazırlayan Alman Hıristiyan Demokrat Parlamenter Godelieve Quisthoudt-Rowohl, bunun AB için bir “kazan-kazan” durumu olduğunu belirterek, AB tarım sektörü için önemli bir adım olduğunu ve transatlantik ticari ilişkileri güçlendireceğini belirtti.

AB ithalat kotalarındaki artış Ağustos 2012 itibarıyla yürürlüğe girecek. AB ve ABD yaptırımlarının kaldırılmasından en fazla yarar sağlaması beklenen ülkelerin İtalya (99 Milyon Dolar), Polonya (25 Milyon Dolar), Yunanistan ile İrlanda (24’er Milyon Dolar), Almanya ile Danimarka (19’ar Milyon Dolar), Fransa (13 Milyon Dolar) ve İspanya (9 Milyon Dolar) olması bekleniyor.