İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 MART 2012

AB İLE ÇİN ARASINDA SU İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİR ANLAŞMA İMZALADI

AB Bakanlar Konseyi Dönem Başkanı Danimarka’nın Çevre Bakanı İda Auken, AB ülkelerini temsilen Çin ile Marsilya’da önemli bir su anlaşması imzaladı. Söz konusu anlaşma, Avrupa’dan yeşil teknoloji transferi ve taraflar arasında yeni iş imkanları sağlamada önemli bir adım olarak nitelendirildi.

Marsilya’daki 6’ncı Dünya Su Forumu kapsamında, Çin’in Su Kaynakları Bakanı Chen Lei ve İda Auken ilgili anlaşmayı imzaladı. Danimarka ortaklıkta öncü rol oynayarak, Çin’deki su sektörünü iyileştirmeyi amaçladığını duyurdu. Önümüzdeki bir kaç sene içinde, Çin’in ilgili sektör için 470 Milyar Avro harcama yapmayı planladığı ifade edildi.

Söz konusu anlaşmanın, Avrupa-Çin su işbirliğinde büyük bir adım olduğunu belirten Danimarkalı Bakan, Danimarka ve Avrupa tarafından sağlanacak teknolojinin Avrupa dışına yayılmasının hem Danimarka’da hem de Avrupa’da yeni iş imkanlarını doğuracağına inandıklarını kaydetti.

Bakan Lei ise oluşturulan yeni işbirliğiyle Çin ve Avrupa’nın yeni bir döneme girdiğini belirtti ve bunun dünyadaki su krizine yönelik önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye Danimarka AB Dönem Başkanlığı’nın resmi internet sayfası olan www.eu12.dk adresinden ulaşılabilir.