İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-8 MART 2014

POLONYA CUMHURBAŞKANI KOMOROWSKİ ÜLKEMİZE RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak 5 Mart 2014 tarihinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Çankaya Köşkü’nde Gül tarafından kabul edilen Komorowski, 6 Mart 2014 tarihinde ise Türkiye-Polonya İş Forumu’na katıldı.

Ziyaretinin ilk gününde Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ile ortak basın toplantısı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretin Türkiye ile Polonya arasında diplomatik ilişkilerin oluşturulmasının 600’üncü yıl dönümünde gerçekleşmesinin önemini vurgularken, bu dostluğu güçlü bir şekilde yeni nesillere taşımak için Türkiye ile Polonya arasındaki ilişkilerin güçlü bir şekilde devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Gerçekleştirdikleri görüşmede, hem ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini, hem bölgedeki gelişmeleri geniş bir şekilde istişare etme imkânı bulduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, ilişkilerin ticari boyutunun daha da geliştirilebileceğini gördüklerini ve bu yönde iş adamları ve yatırımcıları daha çok teşvik edeceklerinin altını çizdi. Özellikle savunma sanayi ve turizm alanında büyük bir potansiyelin olduğunu belirten Gül, AB konusunu ve Türkiye’nin müzakere sürecini geniş bir şekilde konuştuklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca Polonya’nın Türkiye’nin müzakere sürecine daima destek verdiğini ve bundan dolayı Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski’ye teşekkür ettiğini dile getirdi. Gül, özellikle müzakere süreci içerisinde Yargı ve Temel Haklar faslının hemen açılmasını, enerji, dış güvenlik, savunma politikalarının muhakkak açılmasını; bu fasılların açılmamasının izahının mümkün olmadığını mevkidaşı ile paylaştığını vurguladı.

Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ve Gül arasındaki görüşmede Ukrayna’da yaşanan gelişmeler de ele alındı. Cumhurbaşkanı Gül, konuyla ilgili Türkiye olarak Ukrayna’nın egemenliğinin, siyasi birliğinin, toprak birliğinin zedelenmeden korunmasını ve Kırım’daki gerginliğin sükûnetle çözülmesinin doğru olduğu düşüncesini Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ile paylaştığını belirtti.

Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski de yaptığı konuşmada, Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600’üncü yılında Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, iki ülke ilişkilerini, Avrupa ülkelerinin tarihinde emsali olmayan ilişkiler olarak nitelendirdi. Cumhurbaşkanı Komorowski, Ukrayna konusunda iki ülkenin aynı görüşleri paylaştığını görmekten de memnuniyet duyduğunu belirtti.

Ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında; Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) ve Polonya Ulusal Kamu Yönetimi Okulu İşbirliği Protokolü, T.C. AB Bakanlığı ile Polonya Ulusal Kamu Yönetimi Okulu arasında Mutabakat Muhtırası, TRT ile Polonya Radyosu arasında İşbirliği Protokolü, TRT ile Polonya Televizyonu arasında İşbirliği Protokolü imzalandı.

Ziyaretin ikinci gününde Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski’nin Türkiye’ye resmi ziyareti vesilesiyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından 6 Mart 2014 tarihinde İstanbul’da Türk Polonya İş Forumu düzenlendi. Cumhurbaşkanı Gül, Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ile birlikte Türkiye-Polonya İş Forumu’nun kapanış oturumuna katılarak bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül buradaki konuşmasında iki ülkenin de Gümrük Birliği içerisinde yer aldığını belirtirken sözlerine şu şekilde devam etti: “Her ne kadar biz AB’nin tam üyesi olmayıp henüz müzakere yapıyor olsak, hatta siz değerli iş adamları serbestçe Avrupa içerisinde dolaşamıyor olsa ve bir sürü vize engeli varsa da mallarınız rahatlıkla dolaşıyor”.

Cumhurbaşkanı Gül, vize engelinin kalkmasıyla ilgili olarak Aralık ayında AB ile anlaşmalar imzalandığını hatırlatarak, Türk iş adamlarının en çok üzüldüğü konulardan birisinin vize engeli olduğunu belirtirken, AB’nin Latin Amerika’yla ve Rusya’yla bile vize muafiyet anlaşmaları varken, Türkiye gibi müzakere yapan ve üstelik bir de Gümrük Birliği’nin tam üyesi olan bir ülkeyle vize problemlerinin yaşanmasının gerçekten büyük tezatlar oluşturduğunu dile getirdi. Üreticilerin ve iş adamlarının mallarını gönderdikleri fuarlara vize gecikmesinden dolayı bazen yetişemedikleri konusunda örnekler veren Cumhurbaşkanı Gül, mevkidaşının bu konuyu AB içerisinde kendi aralarında yaptıkları toplantılarda hep dile getireceğinden ve bu haksızlıkların giderilmesi için gayret sarf edeceğinden emin olduğunu ifade etti.

Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski ise Türkiye ile ülkesi arasında vize muafiyetine ilişkin Türkiye'nin beklentilerini desteklerken Polonya'nın kendi beklentilerini de desteklediklerini belirtti ve Polonyalı turist ve işadamlarının aynı şekilde vize kolaylığından faydalanmasını istediklerini ifade etti.