İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-8 MART 2014

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ BRÜKSEL’İ ZİYARET ETTİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ beraberindeki heyetle, 4 Mart 2014 tarihinde AB Yetkilileri ile bir dizi resmi temasta bulunmak üzere Brüksel’e gitti. Ziyareti kapsamında AP’deki değişik grupların temsilcileriyle de bir araya gelen Bakan Bozdağ, AP Üyesi ve Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Bozdağ, Oomen-Ruijten ile Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmeler ile yapılan yasal değişiklikler üzerinde değerlendirmelerde bulunduklarını açıkladı. Görüşmede ayrıca, Türkiye raportörü Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan, AP Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen ve gelecek hafta AP Genel Kurulu’nda oylanması öngörülen Türkiye raporunun da ele alındığı belirtildi.

Adalet Bakanı Bozdağ Brüksel ziyareti kapsamında Anadolu Ajans’ın Brüksel Ofisini de ziyaret etti. Ziyaretinin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’nin yargı ve temel haklar başta olmak üzere demokratikleşme sürecinde yakın tarihte çok önemli adımlar attığını vurgulayarak, AB’nin son dönemde Türkiye’de yargının işleyişine yönelik yaptığı eleştirilerin yanlış ve eksik bilgiye dayandığını ifade etti ve bunun ancak doğru bilgilendirme ile düzeltilebileceğine dikkat çekti.

Bakan Bozdağ, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) ilişkin düzenleme ile ilgili olarak HSYK yasasının, Anayasa’nın 159’uncu Maddesi uyarınca düzenlendiğini ve yeni düzenlemelerin söz konusu Madde’nin izin verdiği alanlarda alınan yasa değişikliklerinden ibaret olduğunu açıklayarak, bu değişikliklerinin “yoğun dezenformasyon” altında çarpıtıldığı görüşünü savundu. Açıklamasında Avrupa ülkelerindeki HSYK düzenlemelerinden de örnekler veren Bakan Bozdağ, bu konuda AB’nin Türkiye’ye çifte standart uyguladığına değindi ve “Almanya’daki Adalet Bakanı’nın yetkileri güçler ayrımını ihlal etmiyorken, Türkiye’deki yetkileri ona kıyasla çok daha az, birisi Türkiye’deki Adalet Bakanı bu kadar güçlü olmamalı derse biz ona ayıp ediyorsun deriz” ifadesini kullandı.

AB ile üyelik müzakereleri hakkında da görüş bildiren Adalet Bakan Bozdağ, Türkiye’de bireysel hak ve özgürlükler konusunda reformlar yapılmasını talep eden AB’nin, bu konulardaki fasılları açmamasına değindi ve “Türkiye’nin açması ve kapaması gereken pek çok fasıl var, bunların bir kısmına da bazı ülkeler tarafından konulmuş blokajlar var. Bu gibi fasılların içindeki konuları, ombudsmanlık olsun, arabuluculuk olsun biz hayata geçiriyoruz. Eğer Avrupalı dostlarımız bu fasılların açılması konusunda bir karar alırlarsa o zaman görecekler ki Türkiye açılacak fasılların içinde yer alan pek çok konuyu hayata geçirmiştir. Biz gene de fasıllar açılmış gibi çalışmalarımıza devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.