İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-8 MART 2014

Kıbrıslı Türk ve Rum müzakereciler Ankara ve Atina’ya çapraz ziyarette bulundu

Kıbrıs’ta uzun bir aranın ardından tekrar başlayan müzakere süreci kapsamında Kıbrıslı Türk ve Rum müzakereciler geçtiğimiz hafta 27 Şubat 2014 tarihinde Ankara ve Atina’da eş zamanlı görülmeler gerçekleştirdi. Söz konusu çapraz görüşmeler, Kıbrıs müzakereleri kapsamında 1963 yılından beri ilk kez yapılıyor ve bu nedenle büyük önem taşıyor.

Bu kapsamda KKTC’nin Müzakerecisi Kudret Özersay, Atina’da Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Anastasis Mitsialis ile bir araya gelirken, GKRY Müzakerecisi Andreas Mavroyannis de Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüştü. Müsteşar Sinirlioğlu ile bir araya gelen Rum Müzakereci Mavroyannis’in görüşmelerinde, Kıbrıs sorununda çözüm sürecine yönelik desteğin ve müzakere sürecinin ivme kazanması yönündeki temennilerin yinelendiği belirtildi.

Öte yandan, AP Dışilişkiler Komitesi tarafından geçtiğimiz hafta kabul edilen Türkiye raporunda Kıbrıs’taki görüşmeleri tekrar başlatan Ortak Açıklama’nın Kıbrıslı Türk ve Rum liderler tarafından kabul edilmesinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Bilindiği üzere, Kıbrıs görüşmeleri KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile GKRY lideri Nikos Anastasiadis’in 11 Şubat 2014 tarihinde Lefkoşa’da BM kontrolündeki ara bölgede bir araya gelmeleri ve üzerinde mutabakat sağladıkları ortak açıklama metnini kamuoyu ile paylaşmalarıyla yeniden başlamıştı.