İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-8 MART 2014

AB enerji fiyatlarının ve maliyetinin düşürülmesini istiyor

4 Mart 2014 tarihinde Konsey toplantısında bir araya gelen AB Enerji Bakanları Avrupa Komisyonu tarafından 2020 Enerji ve İklim Çerçeve Belgesi’yle birlikte açıklanan Avrupa’daki enerji fiyatları ve maliyetlerini inceledi. AB Enerji Bakanları Komisyon tarafından enerji maliyetlerini düşürmek için getirilen önlemleri destekleme kararı aldılar.

Bakanlar Konseyi’nde ayrıca, 2014 yılının sonuna kadar enerji iç pazarının tamamlanması ve uygun fiyatlarla kesintisiz arzın sağlanabilmesi için yeni altyapı çalışmalarının belirlenmesi yönünde karar alındı. Bunun yanında, perakende ve toptan satış fiyatları arasındaki farklılıkların daha detaylı bir inceleme gerektirdiği konusunda uzlaşan bakanlar, uluslararası enerji fiyatlarının da dikkate alınmasını talep ettiler.

Bilindiği üzere, enerji maliyetinin düşürülmesi AB sanayinin rekabet gücü açısından da büyük önem taşıyor. Komisyon tarafından yapılan uluslararası kıyaslama özellikle enerji tüketiminin yüksek olduğu sanayiler için doğalgaz fiyatlarının ABD’ye, Hindistan’a ve Rusya’ya göre 3-4 kat fazla olduğunu; elektrik fiyatlarının ABD ve Rusya’nın iki katı, Çin’den ise yüzde 20 oranında daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger, Eylül ayında enerji fiyatlarına ilişkin bir tebliğ yayımlayacaklarını duyurdu.