İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-8 MART 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündeminde öne çıkan başlıklar arasında Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski’nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyareti, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Brüksel temasları, 2013 yılı Türkiye İlerleme Raporu’na dair Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından kabul edilen İlke Karar Taslağı ve TBMM’de kabul edilen Demokratikleşme Paketi yer aldı.

Devamını Oku

POLONYA CUMHURBAŞKANI KOMOROWSKİ ÜLKEMİZE RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak 5 Mart 2014 tarihinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Çankaya Köşkü’nde Gül tarafından kabul edilen Komorowski, 6 Mart 2014 tarihinde ise Türkiye-Polonya İş Forumu’na katıldı.

Devamını Oku

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ BRÜKSEL’İ ZİYARET ETTİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ beraberindeki heyetle, 4 Mart 2014 tarihinde AB Yetkilileri ile bir dizi resmi temasta bulunmak üzere Brüksel’e gitti. Ziyareti kapsamında AP’deki değişik grupların temsilcileriyle de bir araya gelen Bakan Bozdağ, AP Üyesi ve Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten ile görüşme gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AB’DEN RUSYA’YA KINAMA VE YAPTIRIM KARARI

6 Mart 2014 tarihinde olağanüstü toplanan AB Konseyi Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım uygulama kararı aldı. Rusya’nın diyaloğu reddetmesi ya da durumu tırmandırması halinde, yaptırımlar artırılacak.

Devamını Oku

2013 YILI TÜRKİYE İLERLEME RAPORU’NA İLİŞKİN AP İLKE KARAR TASLAĞI AFET’TE KABUL EDİLDİ

AP Türkiye Raportörü Sosyalist Demokrat Grup mensubu Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan 2013 Yılı Türkiye İlerleme Raporu’na İlişkin AP İlke Karar Taslağı, 3 Mart 2014 tarihinde AP Dış İlişkiler (AFET) Komitesi’nde 8 aleyhte ve 5 çekimser oya karşılık, 36 lehte oy ile kabul edildi.

Devamını Oku

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ KABUL EDİLDİ

"Demokratikleşme paketi" olarak bilinen Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu`nda 3 Mart 2014 tarihinde kabul edildi.

Devamını Oku

AB’DE HER ÜÇ KADINDAN BİRİ ŞİDDET MAĞDURU

AB Temel Haklar Ajansı (FRA) tarafından AB üyesi 28 ülkede, kadına karşı şiddet konusunda yapılan araştırmanın sonuçları 5 Mart 2014 tarihinde açıklandı. Araştırma, AB’de her üç kadından birinin (62 milyon kadın) fiziksel ve cinsel şiddet mağduru olduğunu ve kadına yönelik şiddetin tüm AB üyesi ülkelerde önemli bir insan hakkı ihlali niteliğini taşıdığını gösteriyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU DERİNLEMESİNE MAKROEKONOMİK GÖZDEN GEÇİRME ÇALIŞMALARINI SONUÇLANDIRDI

Avrupa Komisyonu AB ekonomik yönetişimin güçlendirilmesi ve üye ülkeler arasında koordinasyonun artırılmasının amaçlandığı Avrupa Sömestri’nin bir parçası olan derinlemesine makroekonomik gözden geçirme çalışmasını 5 Mart tarihinde sonuçlandırdı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, “2014 YENİLİKÇİLİK BİRLİĞİ SKOR TAHTASI”NI YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu, Yenilikçilik Birliği Skor Tahtası’nı (Innovation Union Scoreboard) 4 Mart 2014 tarihinde yayımladı. Söz konusu raporda, ekonomik krizin AB’nin yenilikçilik performansını beklenildiği kadar etkilemediği ifade edildi ve AB Üye Devletleri’nin yenilikçilik performansının iyileşmesinin yanı sıra, ülkeler arasında kaydedilen performans farkının azatlığına dikkat çekildi.

Devamını Oku

İKV DERGİSİ ŞUBAT SAYISI – 189 YAYIMLANDI

İKV Dergisi’nin 189 sıra numaralı Şubat 2014 sayısı yayımlandı.

Devamını Oku