İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 MART 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın Kıbrıs konusunda nihai bir çözüme ulaşılamadığı takdirde KKTC’nin Türkiye’ye bağlanma olasılığından bahsetmesinin Türkiye-AB ilişkilerinin gündemine oturduğu bu hafta, İktisadi Kalkınma Vakfı ve MÜSİAD da Avrupa Parlamentosu’nda “Doğu Batı İlişkileri, Değişen Arap Dünyası ve Türkiye” konulu bir toplantı düzenledi. Toplantıda, Türkiye’nin Arap Baharı’nda oynadığı rolün Türkiye-AB arasında bir rekabetten ziyade ortak değerlerin temsili şeklinde algılanması gerektiği vurgulanırken, Türkiye’nin bölgedeki rolüne de dikkat çekildi.

Toplantı kapsamında düzenlenen panelde bir konuşma yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da Arap Baharı’nın başarı, istikrar ve demokratikleşme ile sonuçlanabilmesi için Avrupa Birliği ve Ortadoğu’da bulunan diğer devletlerin de destek ve işbirliğinin gerektiğini vurguladı. Söz konusu destek ve işbirliğinin henüz oluşmaması nedeniyle İsrail’i de eleştiren AB Bakanı Bağış, Arap Baharı ile Filistin-İsrail sorunu arasındaki bağlantıya da dikkat çekti. Filistin'de kalıcı bir barış sağlanıp iki devletli çözüm sağlanmadıkça, Arap Baharı’nın başkalarının kışına dönüşebileceğini vurgulayan Bağış, İsrail'in bölgesinde huzur içinde yaşayabilmesi için bölge halklarına hak ettikleri saygıyı göstermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği’nin özel finans kuruluşlarına Yunanistan lehine yaptığı baskılardan da büyük ölçüde sonuç alınması sonucunda borç kırpma operasyonu da başarıyla sonuçlandı. Yunanistan'ın özel sektördeki alacaklılarını temsil eden Uluslararası Finans Enstitüsü'nün ülkenin iflasının Avro Alanı’na maliyetinin 1 Trilyon Avro’yu bulacağına yönelik açıklamasından sonra söz konusu alacaklılar da AB’nin borçları yapılandırma yönündeki baskısına büyük ölçüde boyun eğdi. Yunanistan yasalarına tabi kreditörlerin yüzde 85,8'i, uluslararası kreditörlerin ise yüzde 69'u, ellerindeki tahvilleri, daha düşük değerli tahvillerle değiştirme konusunda anlaştı. Takas edilecek tahvillerin toplam değerinin 172 Milyar Avro’yu bulacağı belirtilirken, Avrupa tarihindeki en büyük borç yapılandırmasının da başarılı olması yolunda bir adım daha atmış oldu.

AB Adalet ve İçişleri Konseyi ise Schengen sınırlarının güvenliği ve Türkiye-Yunanistan sınırı gündemiyle toplandı. Yunanistan’ın sınırlarına giren mültecileri engelleyememesi ve bu mültecilere uygun barınma koşulları sağlayamamasının sorumluluğunun bir kısmının Türkiye’ye yüklendiği Adalet ve İçişleri Konseyi’nde Yunanistan’a siyasi ve maddi desteğin artırılması kararı da alındı.

Dünya Kadınlar Günü’nün kutlandığı 8 Mart 2012 tarihinde, Avrupa Birliği resmi istatistik kurumu Eurostat AB genelinde kadınların sosyo-ekonomik durumuna ilişkin verileri açıkladı.

Türkiye’nin iç gündeminde yaşanan başlıca gelişmeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kadına Yönelik Şiddetin Engellenmesine İlişkin Yasa Tasarısı’nın TBMM’de kabul edilmesi ve 4+4+4 yasası olarak da bilinen Milli Eğitim Yasa Tasarısı’nın TBMM komisyonundan olaylı bir şekilde geçmesi oluşturdu. Kadına Yönelik Şiddetin Engellenmesine İlişkin Yasa Tasarısı çeşitli eleştiriler almakla birlikte genel olarak olumlu karşılanırken, 4+4+4 yasa tasarısı iktidar ve muhalefet partileri arasında büyük gerginliğe yol açtı. Yeni eğitim yasası ve TBMM Komisyonu’ndaki gerginliğin yankıları sürerken bir yılı aşkın bir süredir tutuklu bulunan gazeteciler Nedim Şık ve Ahmet Şener’in de 12 Mart 2012 tarihinde tahliye edilmesi memnuniyet yarattı.

Tüm okuyucularımıza iyi haftalar dileriz.