İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 MART 2012

AVRUPA KOMİSYONU’NUN MACARİSTAN’A UYGULADIĞI HIZLANDIRILMIŞ İHLAL PROSEDÜRÜNDE İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLDİ

Macaristan ile Avrupa Komisyonu arasındaki gerginlik artıyor. Avrupa Komisyonu, 7 Mart 2012 tarihinde, Macaristan’a Ocak ayında açılan hızlandırılmış ihlal takibatında, yargıçların emeklilik yaşı ve Macaristan veri koruma kurumunun bağımsızlığı konularında ikinci aşamaya geçilmesine karar verdi. Avrupa Komisyonu Macaristan’dan tatmin edici bir cevap alamadığı takdirde son aşama olarak konuyu Avrupa Adalet Divanı'na taşıyabilecek. 

Avrupa Komisyonu Macaristan’da hakim ve savcıların emeklilik yaşının 70’ten 62’ye indirilmesine ilişkin olarak bütün kamu çalışanları için aynı düzenlemenin yapıldığına ilişkin ülke yetkilileri tarafından ortaya koyulan gerekçeyi kabul etmedi ve bunun diğer kamu çalışanlarına uygulanmadığını gözlemlediklerini belirterek inandırıcı bulmadılar. Benzer olarak, Macaristan’da veri korunmasını denetleyen kurumun yetkilisinin yeterli gerekçe belirtilmeden görevine son verilmesi ve veri korunmasına ilişkin komisyon yetkililerinin görev süreleri dolmadan görevden alınmaları Avrupa Komisyonu tarafından kuşkuyla karşılandı.

Macaristan Hükümeti ise basın açıklamasında Avrupa Komisyonu’na gönderdikleri mektupta beyan ettikleri açıklamaların büyük bir bölümünün Komisyon tarafından kabul edildiğini ve diyaloğa hazır olduklarını belirtti.

Diğer yandan, Avrupa Komisyonu, Macaristan Merkez Bankası’nın bağımsızlığına ilişkin olarak, bu alanda mevzuatını düzenleme sözü veren Macaristan hakkında ülkeye idari bir mektup gönderdi ve taahhütlerini yerini getirmesi için bir ay süre verdi.

AB ve IMF işbirliğinde Macaristan’a yapılması düşünülen mali destek için görüşmelerin başlamasının ise Macaristan hükümetinin taahhütlerini yerine getirmedeki başarısına bağlı olduğu ancak Macaristan’ın henüz şartları yerine getirmediği belirtiliyor.

Öte yandan, Avrupa Komisyonu 6 Mart 2012 tarihinde Macaristan’a ilişkin bir tavsiye kararı yayınlayarak bütçe açığını GSYİH’sının yüzde 2,5’ine çekmesi için çaba sarf etmesi gerektiğini belirtti. Macaristan’ın bütçe açığı Avro Alanı limit değeri olan GSYİH’nın yüzde 3’ünün altında olmasına rağmen Avrupa Komisyonu Şubat ayında bu ülkenin açıkladığı önlemlerin yeterli olmadığına işaret ediyor. Macaristan, Temmuz ayına kadar istenen hedefe uymak zorunda bulunuyor. Söz konusu tavsiye kararı Avrupa Komisyonu’nun geçtiğimiz Şubat ayında, uyum fonundan bu ülkeye yapılacak 495 Milyon Avro yardımın Macaristan’ın uzun vadeli bütçe kısıtlamalarına gitmemesi halinde askıya alınacağını açıklamasını takiben yapıldı.