İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 MART 2012

AVRUPA BİRLİĞİ’NE KATILIM ANTLAŞMASI HIRVATİSTAN PARLAMENTOSU’NDA ONAYLANDI

Hırvatistan Parlamentosu (Sabor) 9 Mart 2012 tarihinde, Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne (AB) Katılım Antlaşması’nı onayladı. 151 sandalyeli Sabor’da hazır bulunan 136 parlamenter Hırvatistan’ın Avrupalı geleceğine olan bağlılıklarını Katılım Antlaşması’na koşulsuz “evet” diyerek bir daha göstermiş oldular.

Katılım Antlaşması’nın Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’nin 28’inci üyesi olacağı 1 Temmuz 2013 tarihinden önce, AB üyesi 27 ülkenin parlamentoları tarafından onaylanması gerekiyor. Hırvatistan’ın Katılım Antlaşması, henüz Slovakya, Macaristan, Bulgaristan, İtalya ve Malta olmak üzere beş üye devlet tarafından onaylanmış durumda. Hırvatistan üyelik tarihine kadar AB gözetimi altında bulunuyor; bu süre içerisinde üye ülkelerden birinin Hırvatistan’ın AB standartlarına uyumu konusunda şikâyette bulunması halinde, Batı Balkan ülkesinin Katılım Anlaşması’nın onaylanması süreci uzayabilir.

Hatırlanacağı gibi, Şubat 2003’te Avrupa Birliği’ne üyelik başvurusunda bulunan Batı Balkan ülkesi, Türkiye ile aynı tarihte AB ile katılım müzakerelerine başlamış ve 30 Haziran 2011 tarihinde müzakereleri tamamlamıştı. Avrupa Komisyonu, 12 Ekim 2011’de Hırvatistan’ın üyelik koşullarını yerine getirdiğine kanaat getirmiş ve 1 Temmuz 2013’te AB’nin 28’inci üyesi olmasını önermişti. Hırvatistan’ın AB’ye katılımı, 1 Aralık 2011’de Avrupa Parlamentosu’nda onaylanmış ve 5 Aralık 2011’de bir araya gelen AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları da ülkenin katılımını onaylayarak, Katılım Antlaşması’nın 9 Aralık’ta imzalanmasına karar vermişlerdi. Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç ve Eski Başbakanı Yadranka Kosor 9 Aralık 2011 tarihli AB Liderler Zirvesi’nde Avrupa Birliği’ne Katılım Antlaşması’nı imzalamıştı. 22 Ocak 2012’de ülkenin AB’ye katılımına ilişkin gerçekleştirilen referanduma katılanların yüzde 66’sı Avrupa Birliği üyeliği için “evet” oyu kullanmıştı.