İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 MART 2012

SLOVAKYA GENEL SEÇİMLERİNİ SOSYAL DEMOKRAT GÖRÜŞLÜ SMER PARTİSİ KAZANDI

11 Mart 2012 tarihinde yapılan Slovakya Genel Seçimleri’ni geçerli oyların yüzde 44’ünü alan ve liderliğini eski Başbakan Robert Fico'nun yaptığı Sosyal Demokrat Parti (Smer-SD) kazandı.  150 üyeli Slovakya Parlamentosu’nda 83 milletvekili çıkartan Smer-SD bu sandalye sayısıyla hükümeti tek başına kurabilecek milletvekili sayısına da ulaşmış oldu.

Slovakya İstatistik Bürosu’nun resmi açıklamasına göre, seçimlerde yüzde 8,82 oy oranı ile 16 milletvekili çıkaran Hıristiyan Demokratik Hareketi (KDH) ikinci, yüzde 8,55 oy oranı ile yine 16 milletvekilliği kazanan Sıradan İnsanlar ve Hür Kişiler Partisi (OLaNO) üçüncü parti oldu.

Katılım oranının yüzde 60 oranında kaldığı seçimlerde Robert Fico liderliğindeki Smer-SD büyük bir başarıya imza atarak Komünist dönem sonrasındaki Slovakya tarihinde ilk kez tek başına iktidara gelen parti oldu. Barışçıl bir şekilde Çekoslovakya’dan ayrıldığı 1993 yılından beri koalisyon hükümetleri tarafından yönetilen Slovakya 2010 yılından beri 5 muhafazakâr partiden oluşan bir koalisyon hükümeti tarafından yönetilmekteydi. 2010 yılında yapılan seçimlerde de Smer-SD yüzde 35’lik oy oranıyla birinci parti olmuş, ancak sağ görüşü olan diğer beş büyük siyasi parti Sosyal Demokratlarla koalisyon yapmayı reddedince Smer-SD hükümeti kurmayı başaramamıştı.