İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 MART 2012

TÜRK KÖKENLİ HOLLANDALI MİLLETVEKİLİ NEBAHAT ALBAYRAK HOLLANDA İŞÇİ PARTİSİ BAŞKANLIĞINA ADAY OLDU

Hollanda'da ana muhalefetteki İşçi Partisi (PvdA) Genel Başkanı Job Cohen'in istifasının ardından parti delegelerinin katılımıyla düzenlenen kurultay seçimlerinde Türk kökenli milletvekili Nebahat Albayrak da aday oldu. 7 Mart 2012 tarihinde başlayan ve posta ya da internet üzerinden oy kullanılabilen delege seçimlerinde yaklaşık olarak 55 bin parti üyesinin oy kullanacağı belirtildi. Bir hafta sürecek ve 14 Mart 2012 Çarşamba günü sona erecek oy verme işleminden sonra 17 Mart'ta yeni liderin görevine başlayacağı da duyuruldu. Hollanda İşçi Parti Meclis Grubu konuyla ilgili olarak daha önce yaptığı açıklamada, yasal olarak seçim sonuçlarının bir bağlayıcılığının bulunmadığını, ancak yeni liderin belirlenmesinde üyelerin tercihlerinin belirleyici olacağını bildirmişti.

Nebahat Albayrak’ın adaylığı konusundaki görüşlerini açıklayan Hollanda İşçi Partisi’nin diğer Türk kökenli milletvekili Metin Çelik de Albayrak’ın deneyimli ve sevilen bir siyasetçi olduğunu, bu nedenle parti liderliğine seçilmesinin sürpriz olmayacağını ifade etti. Avrupa’nın en hoşgörülü ülkesi olarak bilinen Hollanda’da bile aşırı sağ partilere olan desteğin arttığına dikkat çeken Çelik, Nebahat Albayrak’ın başarısının Hollanda’daki ırkçı kesimlere verilebilecek en güzel yanıt olduğunu da sözlerine ekledi.

Hollanda Parlamentosu’nun alt kanadını oluşturan 150 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde ikisi İşçi Partisi mensubu toplam dört Türk kökenli milletvekili bulunuyor.