İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 MART 2012

AVRUPA KOMİSYONU’NUN TARTIŞMALI GENİŞLEME POLİTİKASI VİDEO KLİBİ RESMİ BİR AÇIKLAMA İLE YAYINDAN KALDIRILDI

Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü tarafından genişleme politikasına olan desteği artırmak için hazırlatılan ve 127 bin Avro’ya mal olan “Birlikte büyümek” başlıklı video, ırkçı ve yabancı düşmanı içeriğe sahip olduğu gerekçesiyle eleştirilerin hedefi oldu.

Video klipte, ıssız bir binada bulunan ve sarı bir tulum giymiş olan ve Avrupa’yı temsil eden genç bir kadın; Uzak Doğulu, Afrikalı ve Hintli ve çeşitli geleneksel dövüş sanatlarından hareketler sergileyen üç erkeğin saldırısına uğruyor. 

Kadın derin bir nefes aldıktan sonra on bir tane kopyası ortaya çıkıyor ve saldırganların etrafını çevreleyerek etkisiz hale getiriyor. Saldırganlar ortadan kaybolurken, çember halinde dizilmiş olan kadın ve kopyaları AB bayrağındaki yıldızlara dönüşerek ekranı bir AB bayrağı kaplıyor. Video klip “Ne kadar kalabalık olursak, o kadar güçlü oluruz” sloganıyla sona eriyor.

6 Mart’ta Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü’nün web sayfasında yayımlanan ve Genel Müdür Stefano Sannino’nun imzasını taşıyan açıklamada, video klibin vermeye çalıştığı mesaj ile ilgili endişeleri ortaya koyan çok sayıda geri bildirim aldıkları belirtildi. Genişleme Genel Müdürü, bu temanın, 16-24 yaş grubu gençlerin ilgisini çekmek ve bu önemli AB politikası ile ilgili merak uyandırmak için seçildiğini belirtti ve kesinlikle ırkçı bir mesaj vermek amacı taşımadığını vurgulayarak, bu şekilde algılanmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Bu tartışmalardan dolayı, video kampanyasının durdurulduğu açıklaması yapıldı.

“Birlikte büyümek” başlıklı video klibe http://www.guardian.co.uk/world/video/2012/mar/06/european-commission-advert-attack-video internet adresinden ulaşılabilir.