İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 ŞUBAT-6 MART 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz haftaya yine Avro alanı borç krizinin gölgesinde giren Avrupa Birliği’nin gündeminde Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi vardı. 1-2 Mart 2012 tarihlerinde Brüksel’de bir araya gelen AB üyesi ülkelerin liderlerinden 25’i yüksek bütçe açığına karşı “mali sözleşmeyi” imzalarken, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti’nin sözleşmeye taraf olmayı reddetmeleri tepkiyle karşılandı. Zirvenin en ilgi çekici sonuçlarından biri de Sırbistan’a Avrupa Birliği aday ülkesi statüsü verilmesi oldu. Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen Alanı’na katılımı konusu, Hollanda’nın yolsuzluk ve örgütlü suçlarla mücadele konularındaki çekinceleri sebebiyle ele alınmazken, konunun Eylül 2012’de gerçekleşecek Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısında ele alınması kararı alındı. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, ikinci kez AB Konseyi Başkanı seçildi ve Avro Zirvesi Başkanlığı görevine getirildi.

Türkiye ve Avrupa Birliği’nin ortak gündeminde ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Hollandalı Hıristiyan Demokrat Avrupa Parlamentosu (AP) Üyesi Ria-Oomen Ruijten’in hazırladığı Avrupa Komisyonu’nun 2011 Yılı Türkiye İlerleme Raporu’na ilişkin rapor taslağının AP Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilmesi vardı. 29 Mart 2012 tarihinde AP Genel Kurulu’nda oylanması beklenen raporun Kıbrıs konusunda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tezlerini savunurken, Türk vatandaşlarına uygulanan vize konusunda ise Avrupa Birliği’nin katı tutumunu eleştirmesi dikkat çekti. Öte yandan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e birer mektup göndererek, Türkiye’deki yeni anayasa süreci ve basın özgürlüğü konusundaki görüş ve endişelerini dile getirdi.

Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ilgiyle takip ettiği ortak bir gündem maddesi de Rusya’da 4 Mart 2012 tarihinde yapılan Devlet Başkanlığı seçimleriydi. Muhalefet liderlerinin hile karıştırıldığı gerekçesiyle iptalini istediği seçim sonucunda geçerli oyların yüzde 64’ünü kazanan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 2008 yılında bıraktığı Devlet Başkanlığı görevine yeniden dönmüş oldu.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta dileriz