İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 ŞUBAT-6 MART 2012

AVRUPA PARLAMENTOSU BAŞKANI SCHULZ BAŞBAKAN ERDOĞAN VE TBMM BAŞKANI ÇİÇEK’E BİRER MEKTUP GÖNDERDİ

17 Ocak 2012 tarihinde Avrupa Parlamentosu başkanlığına seçilen Martin Schulz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e gönderdiği iki ayrı mektupta, Türkiye'nin yeni anayasa süreciyle birlikte dünya çapında bir demokrasi haline gelmek için önemli bir fırsat yakaladığını vurguladı.

Başbakan Erdoğan'a gönderdiği mektupta anayasa yapımı sürecini çok önemsediklerini, demokratik bir anayasanın Türkiye'nin dünya siyasetinde ve ekonomisinde hak ettiği yere gelmesi için tarihi bir fırsat olduğunu vurgulayan Schulz, hürriyetlerin genişletilmesi için de yargı reformunun elzem olduğunu ifade etti.  Avrupa Parlamentosu’nun yeni anayasa yapım sürecini özel bir ilgiyle takip ettiğini vurgulayan Schulz, sadece Türk vatandaşlarının ihtiyaçları için değil, Türkiye'yi dünya çapında bir demokrasi haline getirmek için tarihi bir fırsat yakalandığını vurguladı.

Anayasa yapımının diğer siyasi partiler ve sivil toplum ile istişareli şekilde yapılması gerektiğine işaret eden AP Başkanı, Avrupa Birliği olarak Türkiye’deki yeni anayasa sürecini desteklemekten mutluluk duyduklarını da dile getirdi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e gönderdiği cevabi mektubunda da benzer ifadeler kullanan Martin Schulz, Meclis'te yeni anayasa yapımı için benimsenen usulü takdir ettiğini de sözlerine ekledi. Cemil Çiçek’in kendisini Türkiye’ye davet etmiş olmasından duyduğu memnuniyeti de dile getiren Martin Schulz, yakın bir gelecekte Türkiye’yi ve TBMM’yi ziyaret etmekten onur duyacağını da ifade etti.