İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 ŞUBAT-6 MART 2012

FİNLANDİYA DIŞİŞLERİ BAKANI TÜRKİYE-AB MÜZAKERELERİNİN DONMASINDA ASIL SORUMLULUĞUN AVRUPA BİRLİĞİ’NDE OLDUĞUNU BELİRTTİ

Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja Arabuluculuk Konferansı kapsamında geldiği Türkiye’de Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı olan tutumunu “tutarlılıktan uzak, samimiyetsiz ve ciddiyetsiz” olarak nitelendirerek, şahsının ve ülkesinin bu tutumdan duyduğu rahatsızlığın da altını çizdi. 27 Şubat 2012 tarihinde Milliyet gazetesi ile bir röportaj gerçekleştiren Finlandiya Dışişleri Bakanı, üyelik müzakerelerinin donmasında asıl suçun AB’de olduğunu belirterek,  tüm AB üyesi ülkelerin de yanlış tutuma ya destek olduklarını, ya da göz yumduklarını ifade etti.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin terörle olan mücadelesine de tam ve tutarlı bir destek vermekten kaçındığını ifade eden Tuomioja, bazı AB yetkililerinin konu Türkiye olduğunda kasıtlı olarak terörle mücadele ile demokratik hak ve özgürlükleri birbirine karıştırdığını da vurguladı. Türkiye’nin Suriye konusundaki çabalarından da övgüyle bahseden Tuomioja, Suriye krizini Türkiye’nin yaratmadığını, ancak Arap Birliği ile birlikte krizi çözmek için oldukça övgüye değer çabalar yürüttüğünü de dile getirdi. “Komşularla sıfır problem” fikrinin dünyanın her ülkesi için iyi bir öğüt olduğunu ancak bunun sadece Türkiye’ye değil, komşu ülkelere de bağlı olduğunun altını çizen Tuomioja, bu konuda yaşanan herhangi bir problemin faturasının yalnızca Türkiye’ye kesilemeyeceğini de sözlerine ekledi.