İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 ŞUBAT-6 MART 2012

RUSYA DEVLET BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİ VLADİMİR PUTİN KAZANDI

Rusya Merkez Seçim Komisyonu’nun resmi açıklamasına göre, 4 Mart 2012 tarihinde yapılan Rusya Devlet Başkanlığı seçimlerini geçerli oyların yüzde 64’ünü alan Rusya Başbakanı Vladimir Putin kazandı. Böylelikle, Putin 2008 yılında Rusya Başbakanı olmak için ayrıldığı Rusya Devlet Başkanlığı koltuğuna 4 yıl aradan sonra tekrar oturmuş oldu. Rusya Komünist  Partisi Başkanı Gennadiy Zyuganov’un yüzde 17,18, bağımsız aday milyarder işadamı Mihail Prohorov’un yüzde 7,77 ve aşırı milliyetçi Liberal Demokratik Parti Başkanı Vladimir Jirinovski’nin yüzde 6,23 oranında oy aldığı seçimlere katılım oranının yaklaşık yüzde 70 olduğu belirtildi.

Seçimlere hile karıştırma ve yolsuzluk iddialarının önüne geçmek için 500 Milyon Dolar harcanarak 95 bin seçim noktasının internetten canlı takip edildiği seçimlerde, seçmenlerin tamamının şeffaf sandıklarda veya elektronik yollarla oy kullandığı belirtildi.

110 Milyon seçmenin kayıtlı olduğu ve 9 farklı saat diliminden ötürü, 24 saat süren Rusya Devlet Başkanlığı Seçimleri’nden galibiyetle çıkan Putin'in, 2008 yılında Rusya Devlet Başkanlığı koltuğunu teslim ettiği Dimitri Medvedev'i Rusya Başbakanı olarak atamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvelik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton,  AB’nin stratejik ortağı ve komşusu Rusya’da Vladimir Putin’in galibiyetiyle sonuçlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini yakından takip etiklerini belirtti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nden (PACE) uluslararası seçim gözlemcilerinin seçim sürecindeki eleştirilerine dikkat çeken Ashton, bu aksaklıkların giderilmesi çağrısında bulundu.