İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 ŞUBAT-6 MART 2012

AVRUPA BİRLİĞİ, GÜRCİSTAN VE MOLDOVA İLE TİCARİ ANLAŞMA MÜZAKERELERİNİ BAŞLATMAYA HAZIRLANIYOR

Avrupa Birliği ile Gürcistan ve Moldova arasında, Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması (Deep and Comprehensive Free Trade Agreement) için müzakerelerin başlatılması kararının verilmesi üzerine, Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht bu ülkelere 27 ve 28 Şubat 2012 tarihlerinde ziyarette bulundu.  Avrupa Birliği’nin Moldova ile teknik müzakerelerinin 19 ve 23 Mart tarihleri arasında, Gürcistan ile de 26 ve 30 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Avrupa Birliği ve Moldova

Avrupa Birliği ve Moldova arasında yürütülecek müzakerelerin 2013 yılının sonbaharına kadar sonuçlanmasının beklendiği açıklandı.  Kişinev’in reform sürecinde ilerlediği ve mevcut düzenlemelerin Avrupa Birliği standartlarına uyumu için çalışmalarını hızlandıracağı ifade edildi. Avrupa Birliği'nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamında, AB piyasalarına tercihli erişimden faydalanan Moldova ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret hacminin 2011 yılı itibariyle 2,7 Milyar Avro’ ya ulaştığı da belirtildi.

Avrupa Birliği ve Gürcistan

Avrupa Birliği ve Gürcistan arasında yürütülecek müzakerelerin 18-24 ay sürmesi öngörülüyor. Müzakerelerin başlaması için, Gürcistan başta sağlık ve bitki sağlığı alanında olmak üzere önemli reformlar hayata geçirdi ve ayrıca Rekabet Kurumunu kurdu.  Gürcistan’ın Avrupa Birliği'nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamında AB piyasalarına tercihli erişimden faydalanmasına rağmen, AB ile imzalanacak olan anlaşmanın doğrudan yabancı yatırımları ülkeye çekmekte önemli bir etken olacağı da vurgulandı. Gürcistan ile en büyük ticari ortağı konumundaki AB arasındaki ticaret hacminin 2011 yılı itibariyle 1,7 Milyar Avro düzeyinde olduğu da belirtildi.