İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 ŞUBAT-6 MART 2012

BEYAZ RUSYA, AB DIŞİŞLERİ BAKANLARININ YAPTIRIMLARI GENİŞLETME KARARINA KARŞI AB DELEGASYON BAŞKANI VE POLONYA BÜYÜKELÇİSİNİN ÜLKEYİ TERK ETMELERİNİ İSTEDİ

AB Dışişleri Bakanları, 28 Şubat’ta Beyaz Rusya’da sivil topluma ve muhalefete karşı yürütülen baskı politikasından sorumlu 21 kişinin daha seyahat yasağı kapsamına alınmasına ve mal varlıklarının dondurulmasına karar verdi. Beyaz Rusya, AB Genel İşler Konseyi’nin Lukaşenko rejiminin muhalefete, insan hakları savunucularına ve basın mensuplarına karşı yürüttüğü baskı rejimine ve insan hakları ihlallerine karşı uygulanan yaptırımların kapsamını genişletme kararı almasına cevaben, AB Delegasyonu Başkanı ile Polonya Büyükelçisi’nin ülkeden ayrılmasını istedi.

AB’nin yaptırımları ağırlaştırma kararı almasının ardından, Beyaz Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, AB tarafından uygulanan yaptırımların ağırlaştırılmasına sebep olan kişilerin Beyaz Rusya topraklarına girişinin yasaklanacağı duyuruldu. Ayrıca, Minsk’in Brüksel Daimi Temsilcisi ve Varşova Büyükelçisi’ni de geri çektiği açıklaması yapılarak, AB Beyaz Rusya Delegasyonu Başkanı ile yaptırımları destekleyen ülkelerin başında gelen Polonya’nın Minsk Büyükelçisi’nin de “istişarede bulunmak üzere ülkelerine geri dönmeleri tavsiyesinde” bulunuldu.

Polonya Parlamento Sözcüsü Grzegorz Schetyna bu açıklama karşısında, AB üyesi diğer ülkelere Polonya ile dayanışma göstermeleri çağrısında bulundu ve bunun AB’nin bütününü hedef alan bir davranış olduğunu belirtti.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ise Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorksi ile birlikte, AB Delegasyonu Başkanı ve Polonya Büyükelçisini istişare amaçlı olarak geri çekme kararı aldıklarını açıkladı.  Ayrıca, Minsk’in bu açıklamasının ardından Siyaset ve Güvenlik Komitesi’nde üye ülke büyükelçileri ile bir araya gelerek, birlik ve dayanışma göstergesi olarak AB üyesi tüm ülkelerin Minsk büyükelçilerini istişare amaçlı geri çekme kararı aldıklarını belirtti ve Beyaz Rusyalı Büyükelçilerin de üye ülkelerin Dışişleri Bakanlıklarına çağrılacağını ekledi.

Hatırlanacağı gibi, 19 Aralık 2010’da yapılan tartışmalı seçimlerin ardından Aleksandr Lukaşenko’nun dördüncü kez Beyaz Rusya Devlet Başkanı seçilmesi büyük protestolara yol açmıştı. Lukaşenko’nun muhalefete ve sivil topluma karşı başlattığı baskı politikası kapsamında, birçok politikacı, basın mensubu, insan hakları savunucusu ve sivil toplum örgütü temsilcisi gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Halihazırda, yaklaşık 210 kişi AB’nin uyguladığı yaptırımlar kapsamında bulunuyor. Ayrıca, Lukaşenko rejimini destekleyen üç şirketin varlıkları da dondurulmuş durumda. Beyaz Rusya’ya silah ve halka baskıda kullanılabilecek diğer maddeler için ihracat yasağı da uygulanıyor.